We wtorek Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej będzie przesłuchiwać kolejnych świadków w sprawie wstępnego wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zgodnie z porządkiem obrad przesłuchani zostaną były członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt oraz członek zarządu NBP Paweł Mucha.
Kiedy Adam Glapiński stanie przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej?
- Nie było jeszcze rozmowy o tym, kiedy komisja zaprosi prezesa NBP Adama Glapińskiego – powiedział PAP przewodniczący komisji poseł Zdzisław Gawlik. Pytany o to, kto będzie następnym świadkiem, który zostanie przesłuchany przez komisję, odpowiedział, że ma „swoje pomysły, ale decyzję w tej sprawie podejmie komisja”.
Hardt i Mucha będą 19. i 20. świadkiem przesłuchanym przez komisję. Zamierza ona łącznie przesłuchać 63 świadków.
Co koalicja zarzuca Glapińskiemu? Co na To NBP?
Wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu grupa posłów rządzącej koalicji złożyła w Sejmie w marcu 2024 r. We wniosku zarzuca się prezesowi NBP naruszenie konstytucji i ustaw, m.in. poprzez pośrednie finansowanie deficytu budżetowego w ramach skupu aktywów w pandemicznych latach 2020-2021, prowadzenie tego skupu bez „należytego upoważnienia” od Rady Polityki Pieniężnej i poprzez uchybienie nakazowi apolityczności prezesa NBP.
NBP uznaje zarzuty za całkowicie bezpodstawne i uważa, że całe postępowanie może sparaliżować prace banku centralnego. Prezes NBP poinformował w październiku ub. roku, że NBP nie będzie brał udziału w procedurze postawienia go przed Trybunałem Stanu, a jakiekolwiek decyzje ODK nie są dla banku istotne.
Komisja po przeprowadzeniu postępowania przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL + Polska 2050), Lewica i Razem mają w Sejmie łącznie 246 mandatów). Uchwała powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy. W 2024 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jednak przepisy w tej sprawie.
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta.