- To najwyższy wynik za I półrocze. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo zdajemy sobie sprawę, że klimat inwestycyjny na świecie jest bardzo trudny – powiedział wiceprezes PAIH, Paweł Pudłowski.
- Cieszy nas też, że realizujemy inwestycje coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Patrząc na sektory, były to inwestycje z sektora elektroniki, technologii, elektromobilności, gospodarki obiegu zamkniętego – dodał.
Z informacji przekazanych przez PAIH wynika, że do tej pory rekordowe I półrocze pod kątem wartości podpisanych umów inwestycyjnych miało miejsce w 2021 r. Wtedy deklarowana wartość projektów sięgnęła 1,7 mld euro.
Z kolei przed rokiem było to zaledwie 486 mln euro, a przed dwoma laty – 739 mln euro. Barierę 1 mld euro wcześniej przekroczono tylko w I półroczu 2014 r., 2020 r. i w 2021 r.
Pierwsze półrocze zamknęło się łącznie 21 inwestycjami, które mają utworzyć 2564 nowych miejsc pracy.
Najwięcej inwestycji do Polski przychodzi z USA
Mimo niestandardowej polityki ekonomicznej administracji Donalda Trumpa współpraca gospodarcza między Polską a USA nie spowalnia. Przynajmniej patrząc przez pryzmat inwestycji. To właśnie amerykański kapitał zdominował projekty, które Polska pozyskała w pierwszych sześciu miesiącach roku.
Wartość projektów z USA wyniosła 1,6 mld euro. Na podium był też kapitał polski (668 mln euro) oraz hiszpański (71 mln euro). Niemniej Pudłowski zaznaczył, że „sytuacja inwestycyjna na świecie jest trudna, na co wpływa nieprzewidywalność administracji amerykańskiej”.
Jak przekazali przedstawiciele PAIH, na wyniki całego roku można oczekiwać z optymizmem, bo liczba projektów, które są obecnie w portfelu agencji, wskazują, że wciąż utrzymuje się wysokie zainteresowanie Polską jako krajem do lokowania inwestycji.
„Być może będzie to szczególny rok w historii PAIH” – zaznaczył Pudłowski.
Udany II kwartał dla inwestycji
W II kwartale agencja przyciągnęła do Polski 12 inwestycji o wartości 1,7 mld euro, które mogą utworzyć 1537 nowych etatów.
W tzw. pipeline PAIH ma obecnie 130 projektów o wartości 10 mld euro, które mogą stworzyć 22 tys. nowych miejsc pracy.
- Przy projektach produkcyjnych musimy liczyć na dłuższy czas pracy nad tymi projektami, przy projektach usługowych czas do podpisania umowy jest krótszy – wskazał Arkadiusz Tarnowski, wicedyrektor departamentu wsparcia inwestycji w PAIH.
Przedstawiciele agencji przypomnieli, że PAIH zmienił strategię działania i duży nacisk operacyjny kładzie obecnie na wspieranie inwestycji polskich firm w Polsce. Tego typu projekty stanowią obecnie 25 proc. projektów w portfelu.
- To wspieranie rodzimych projektów, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, które szukają miejsc ekspansji w Polsce – zaznaczył Paweł Pudłowski.