Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali zwłaszcza na młodych użytkowników.
– W odpowiedzi na rosnące zagrożenie policjanci piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili zdecydowane działania pod hasłem „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”, wymierzone w osoby łamiące przepisy na hulajnogach, szczególnie tych elektrycznych – przekazała podkom. Magdalena Gąsowska z policji w Piasecznie.
Za co karała policja osoby na hulajnogach?
Zaznaczyła, że najczęściej notowanym wykroczeniem było poruszanie się na hulajnodze przez dwie lub więcej osób jednocześnie. Hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym, a przewożenie pasażera powoduje poważne ryzyko utraty panowania nad pojazdem, utrudnia hamowanie i znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wypadku – szczególnie przy wyższych prędkościach i na nierównych nawierzchniach.
Kolejnym rażącym naruszeniem była jazda jezdnią, gdy obok przebiegała wyznaczona droga dla rowerów. Zdarzały się też przypadki jazdy przez przejścia dla pieszych, co w przypadku hulajnóg jest zabronione i stwarza ogromne zagrożenie.
Ile mandatów i w jakiej wysokości na kierujących hulajnogami nałożyła policja?
– Funkcjonariusze nałożyli 10 mandatów karnych. Ze wszystkimi osobami przeprowadzili rozmowy, przypominając przepisy ruchu drogowego – podkreśliła policjantka.
Dwóch kierujących było pod wpływem alkoholu. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami po 2,5 tys. złotych. Policjanci będą kontynuować kontrole.
Jedziesz hulajnogą, pamiętaj o tych zasadach
Dopuszczalna prędkość, z jaką można poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to – 20 km/h. Osoby między 10. a 18. rokiem życia muszą mieć uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. Dzieci do 10. roku życia nie mogą jeździć hulajnogą po drodze, wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.
Jadąc hulajnogą elektryczną, należy korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów. W razie ich braku można skorzystać z jezdni, ale tylko wtedy, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h.
Gdy dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów, można jeździć po chodniku lub drodze dla pieszych. Należy jednak pamiętać o tym, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, a także dostosować swoją prędkość do ich prędkości.