Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę
Z danych IBRiS wynika, że w ubiegłym roku jedynie 20,4 proc. respondentów zdecydowało się na zagraniczny wyjazd. Tegoroczny wynik (38,4 proc.) wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania podróżami międzynarodowymi. Może to świadczyć o rosnącej pewności siebie w organizacji wyjazdów oraz chęci nadrobienia pandemicznych zaległości w podróżowaniu.
Gdzie na wakacje w Polsce?
Wśród krajowych destynacji na lato 2025 dominują klasyczne kierunki:
- Morze Bałtyckie – wybiera je 20,6 proc. planujących wakacje,
- polskie góry – wskazuje 15,2 proc. badanych,
- jeziora – jako miejsce urlopu wybiera 14,3 proc. respondentów.
Mniej popularnym rozwiązaniem pozostaje wypoczynek na działce (do 50 km od domu), który planuje 7,3 proc. ankietowanych.
Ile trwają wakacje Polaków?
W ubiegłym roku najczęstszą formą wypoczynku był krótki urlop do 7 dni – na taki wyjazd zdecydowało się aż 51,5 proc. respondentów. 37 proc. Polaków wybrało wyjazdy trwające od 7 do 14 dni, a 11,2 proc. wypoczywało dłużej niż dwa tygodnie.
Gdzie na wakacje - trendy
„Obserwujemy interesujące zjawisko. Choć w ubiegłym roku znaczna część Polaków pozostała w domach, to plany na ten rok wskazują na wyraźny wzrost optymizmu i chęci podróżowania. Szczególnie rzuca się w oczy duży wzrost zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Może to świadczyć o nadrabianiu zaległości z poprzednich lat oraz o rosnącej pewności w podróżowaniu po świecie” – mówi Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS.
Ekspert podkreśla również, że polskie kierunki wakacyjne – jak Bałtyk, Tatry czy Mazury – wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, co jest dobrą wiadomością dla krajowej branży turystycznej.
Wakacje 2025 - badania
Badanie zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 28–29 maja 2025 r. na reprezentatywnej próbie 1068 dorosłych Polaków metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing).