"Cyfryzacja rejestrów przyczyni się do skrócenia czasu rozpatrywania spraw, uproszczenia procedur oraz zmniejszenia kosztów związanych z obsługą dokumentacji papierowej" - podkreśla resort sprawiedliwości.

Szef MS Adam Bodnar zapowiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami, że w ramach realizowanego przez MS Programu Cyfrowe Rejestry zaplanowano i przygotowano rozwiązania, które mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom, notariuszom oraz wszystkim obywatelom.

Prezentowany w środę Program Cyfrowe Rejestry - jak wskazuje MS - jest rozwiązaniem uzupełniającym Program Cyfrowe Sądy. W ramach Cyfrowego Sądu, planowane jest m.in. wzmocnienie elektronicznego postępowania upominawczego czy wprowadzenie digitalnego asystenta sędziego przy sprawach frankowych.

Z kolei zmiany realizowane w ramach Cyfrowych Rejestrów dotyczą sześciu obecnie funkcjonujących takich rejestrów w ramach polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o cztery rejestry sądowe, czyli: elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy (eKRS), Elektroniczne Księgi Wieczyste (EKW), Rejestr Zastawów (RZ) i Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Ponadto modernizacja ma objąć dwa rejestry karne: Krajowy Rejestr Karny (KRK) i Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS).

Jednym z podstawowych celów modernizacji jest ujednolicenie systemu. "Ma to nastąpić m.in. poprzez dostępność wszystkich rejestrów w tym samym miejscu, czyli na Portalu Rejestrów Sądowych oraz możliwość korzystania z różnych rejestrów za pomocą jednego logowania" - wskazywał dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych MS Grzegorz Polak.

Jak zapewnia MS "najbardziej pilne rozwiązania zostaną wprowadzone do końca 2025 r." "Przykładowo, w Elektronicznych Księgach Wieczystych w tym roku zostanie wprowadzona m.in. możliwość składania przez notariuszy elektronicznych wniosków o zmianę w księgach wieczystych wynikających z poświadczenia dziedziczenia" - wskazuje resort. Obecnie takie wnioski, w formie papierowej, są zobowiązani składać w sądach wieczystoksięgowych sami spadkobiercy.

Natomiast zmiany, które wymagają większego nakładu pracy, także wprowadzenia odpowiednich zmian legislacyjnych, zostaną wprowadzone w kolejnych latach. W odniesieniu do EKW na przykład zostać m.in. wprowadzone uwierzytelnianie użytkowników przeglądających księgi wieczyste.

Obecnie elektroniczne księgi może przeglądać każdy po wprowadzeniu numerów tych ksiąg, ale sytuacja taka jest krytykowana z powodu ochrony danych osobowych właścicieli nieruchomości. Dlatego - jak zapowiedziano - po modyfikacjach przeglądanie ksiąg wieczystych możliwe będzie po potwierdzeniu tożsamości użytkownika rejestru, a w systemie IT zapisywane będą informacje: kto, kiedy i w jakim zakresie przeglądał dane księgi wieczyste.

Jak przypomniano w celu realizacji zaplanowanych zmian w zeszłym tygodniu między resortami cyfryzacji i sprawiedliwości zostało zawarte porozumienie ws. cyfrowej transformacji wymiaru sprawiedliwości.

"Pełna modernizacja rejestrów planowana jest do 2028 r., co wpisuje się w szerszą strategię cyfrowej transformacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Dzięki tym zmianom sądy i prokuratury staną się bardziej nowoczesne, efektywne i przyjazne dla obywateli" - zapowiedziało MS.