Większość, bo 70 proc. ankietowanych, chciałaby podczas okresu wypowiedzenia podtrzymać dobre relacje z kolegami i koleżankami z pracy, a 53 proc. osób byłoby gotowych podzielić się opinią o warunkach pracy z przyszłym pracodawcą, gdyby zostali o to zapytani - wynika z badania wykonanego na zlecenie Pracuj.pl,

Jednocześnie 69 proc. badanych zadeklarowało, że zna formalności związane z odejściem z pracy. Taki sam odsetek jest świadomy praw przysługujących pracownikowi po zakończeniu zatrudnienia. Jak podano, najlepiej zorientowane w formalnościach są osoby w wieku 35-44 lata oraz 45-54 - zna je po 72 proc. osób z obu tych grup.

"Rozstanie z pracodawcą to nie tylko formalności, ale ważny etap budowania lub tracenia relacji w środowisku zawodowym. Coraz więcej pracowników dostrzega, że sposób, w jaki rozstają się z firmą, może mieć wpływ na ich przyszłość zawodową – zarówno w kontekście sieci kontaktów, jak i reputacji na rynku pracy" - oceniła Jolanta Lewandowska-Bitkowska z Pracuj.pl, cytowana w komunikacie.

Ze stwierdzeniem, że sposób, w jaki rozstają się z firmą, może mieć wpływ na ich zawodową reputację, zgodziło się 57 proc. uczestników badania.

Część pracowników chciałaby wykorzystać moment odejścia z pracy, by podzielić się swoją opinią o funkcjonowaniu firmy z samym pracodawcą. Chęć wzięcia udziału w rozmowie, która pozwalałaby im wyrazić swoje zdanie na temat kultury organizacyjnej pracodawcy, zadeklarowało 40 proc. pracowników - najczęściej osoby w wieku 25-34 lata oraz 35-44 lata - odpowiednio 44 i 42 proc., natomiast rzadziej pracownicy w wieku 55-65 lat - 32 proc. osób.

Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2024 r. przez ARC Rynek i Opinia. Pomiar metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18-65 lat.