W poniedziałek weszła w życie nowela ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przedłuża do 30 września 2025 r. legalność pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce. Ponadto wiąże wypłaty świadczenia wychowawczego i z programu Dobry Start z obowiązkiem szkolnym.
- Przedłużenie tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy do 2025 roku
- Warunki przyznawania świadczeń wychowawczych i edukacyjnych
- Nowe zasady potwierdzania tożsamości i nadawania numeru PESEL
- Zmiany w finansowaniu wsparcia dla uchodźców i zasad partycypacji
- Współpraca MSWiA z innymi ministerstwami przy nowelizacji ustawy
Przedłużenie tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy do 2025 roku
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 11 czerwca br. Przedłuża ona do 30 września 2025 r. okres obowiązywania tymczasowej ochrony dla obywateli Ukrainy, który zgodnie z wcześniejszymi zapisami miał zakończyć się 30 czerwca 2024 r.
Przedłużenie do 30 września 2025 r. obowiązywania tymczasowej ochrony jest związane również z przedłużeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwości pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Warunki przyznawania świadczeń wychowawczych i edukacyjnych
Nowela uzależnia przyznanie i wypłaty świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start od tego, czy dziecko realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki w przedszkolu lub w szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
W regulacji wskazano także m.in. maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Rozwiązanie obejmie uczniów, którzy udział w zajęciach rozpoczęli w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024.
Nowe zasady potwierdzania tożsamości i nadawania numeru PESEL
W ustawie zapisano też wprowadzenie nowych zasad potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy ubiegającego się o nadanie numeru PESEL. Jedynym sposobem ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. Ponadto ustawa zmienia termin złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL ze statusem UKR z 30 dni od dnia przybycia na terytorium RP na "niezwłocznie po przybyciu".
Regulacja wprowadziła zapis, że od 1 lipca br. finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji, będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym działającym na jego polecenie. Zmieniają się także zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania tak, aby pobieranie należnych dopłat było bardziej efektywne niż obecnie.
Zmiany w finansowaniu wsparcia dla uchodźców i zasad partycypacji
Ustawa wygasza świadczenia związane z rekompensatą ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych. Od 1 lipca br. następuje również wygaszenie wsparcia finansowania wykonywania fotografii i jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.
Regulacja wprowadza też szczególne podstawy cofnięcia posiadanego przez obywateli Ukrainy zezwolenia na pobyt czasowy. Zezwolenie będzie cofane, gdy będą tego wymagały względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego albo będzie obowiązywał wpis danych obywatela Ukrainy do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany lub obywatel Ukrainy opuści terytorium Polski na okres co najmniej sześciu miesięcy.
Ustawa zakłada również stworzenie stanowiska zatrudnionego w szkołach asystenta międzykulturowego. Będzie on pomagał osobom niebędącym obywatelami polskimi, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym, do korzystania z nauki.
Współpraca MSWiA z innymi ministerstwami przy nowelizacji ustawy
Nowelizacja ustawy powstała w MSWiA we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia i z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.