Polska musi zacząć zaciskać pasa

Czarne chmury zaczęły zbierać się nad polskimi finansami, gdy dokładniej przyjrzała im się Komisja Europejska. Urzędnicy postanowili objąć Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Oprócz nas w podobny sposób ukaranych zostało sześć innych krajów członkowskich, w tym m.in. Francja i Włochy. Oznacza to, że każdy z nich będzie musiał przedstawić plan działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt. Procedura nadmiernego deficytu może zostać uruchomiona na wniosek Komisji Europejskiej, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

Bliski współpracownik Ziobry opuszcza partię

Z Suwerenną Polską postanowił pożegnać się polityk, od lat znany ze swego ciętego języka i jasnych poglądów – Janusz Kowalski. A choć nie podał powodów swej rezygnacji, to jednak jasno dał do zrozumienia, że nie odchodzi ze Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem komentatorów, niedługo może znaleźć miejsce w szeregach PiS.

Poseł PiS może pójść za kratki

Prokuratura zabrała się za posła PiS, i byłego wiceministra sprawiedliwości w czasach, gdy resortem zarządzał Zbigniew Ziobro. Śledczy postanowili wystąpić do Sejmu o uchylenie posłowi immunitetu, a jak zapowiadają, grozić może mu nawet areszt. „Okoliczności sprawy stwarzają realną obawę bezprawnego utrudniania postępowania przez Romanowskiego, co uzasadnia wniosek o jego zatrzymanie, a następnie niezwłoczne wystąpienie z wnioskiem do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” – poinformowała prokuratura. Co takiego zrobić miał poseł PiS?

Ustawa niekonstytucyjna. TK w sprawie Wąsika i Kamińskiego

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa, przyjęta przez Sejm w czasie, gdy marszałek Sejmu nie dopuścił do udziału w obradach posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jest niekonstytucyjna. Prowadząca posiedzenie TK sędzia Krystyna Pawłowicz stwierdziła, że spodziewając się ze strony Sejmu obstrukcji działań Trybunału, wycofuje się on z wcześniejszej decyzji o wezwaniu szefa Kancelarii Sejmu oraz komendanta Straży Marszałkowskiej. W kolejce na rozpatrzenie czeka kilkanaście kolejnych ustaw.

Prezydent powołał nowych sędziów. Jedno nazwisko wywołało burzę

Prezydent Andrzej Duda powołał na sędziów Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych 60 osób. Wśród nowo powołanych sędziów jest Mikołaj Pawlak, były Rzecznik Praw Dziecka, także były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pawlak został sędzią Sądu Rejonowego w Skierniewicach. W ostatnim czasie Pawlak zeznawał przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa, gdzie oświadczył, że przygotował wstępną wersję umowy w sprawie przekazania CBA środków na zakup Pegasusa.

Tak służby mają bronić naszej wschodniej granicy

Rząd przyjął projekt ustawy mającej na celu usprawnienie działań Sił Zbrojnych, Policji i Straży Granicznej w kontekście zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt ustawy przewiduje nadanie policji uprawnienia do użycia środków przymusu bezpośredniego w sytuacjach wymagających obrony nienaruszalności granicy państwowej. Jednym z nowych elementów jest też rozszerzenie katalogu środków przymusu bezpośredniego. Co teraz będzie wolno służbom?