Delegacja Sądu Unii Europejskiej z Luksemburga złożyła wizytę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym; wizycie towarzyszyła konferencja nt. unijnej reformy procedury rozpoznawania odesłań prejudycjalnych sądów krajowych - poinformował rzecznik prasowy NSA sędzia Sylwester Marciniak. Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu sędziego SUE Niny Półtorak i sędziego NSA Romana Wiatrowskiego.
Delegacji Sądu Unii Europejskiej z Luksemburga przewodniczył prezes SUE Marc van der Woude. W trakcie wizyty odbyła się konferencja „Unijna reforma procedury rozpoznawania odesłań prejudycjalnych sądów krajowych”. Konferencję otworzył prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny.
Wykłady o prawach UE
Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu sędziego SUE Niny Półtorak i sędziego NSA Romana Wiatrowskiego - "Przekazanie właściwości do rozpoznawania odesłań prejudycjalnych w określonych dziedzinach prawa UE z Trybunału Sprawiedliwości do Sądu Unii Europejskiej – na przykładzie spraw z zakresu podatku VAT".
Drugi wykład, sędzi SUE Krystyny Kowalik-Bańczyk i sędzi NSA, p.o. Prezesa Izby Gospodarczej NSA Małgorzaty Korycińskiej, poświęcony był „Restrukturyzacji banków w prawie Unii Europejskiej i prawie krajowym".
Marciniak o reformie sądownictwa europejskiego
Marciniak w rozmowie z PAP podkreślił, że sprawa odesłań prejudycjalnych jest ważna nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów europejskich. Zwrócił uwagę, że w tym roku ma dojść do reformy sądownictwa europejskiego, a polski NSA jest w trójce sądów z krajów europejskich, które najczęściej zadają pytania w sprawach VAT-owskich. Jak wyjaśnił, ze względu na ilość pytań prejudycjalnych, będą one rozstrzygane w Sądzie UE.
Marciniak o wizytach sędziów Sądu UE
"I stąd wizyty prezesa i sędziów Sądu UE, będą we wszystkich krajach unijnych. Ale rozpoczęli od Polski mając na uwadze znaczenie Polski jako dużego kraju i kraju, którego NSA zadał najwięcej z pytań związanych z wykładnią przepisów w (zakresie) podatku od towaru i usług" - wyjaśnił Marciniak.