24 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, dotyczące świadczeń pieniężnych dla żołnierzy pełniących różne formy służby wojskowej. Dokument ten określa warunki i sposób wypłaty świadczeń dla trzech głównych grup: żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, aktywnej i pasywnej rezerwy.

Rozporządzenie zastępuje wcześniejsze przepisy z 20 maja 2022 roku i wprowadza nowe zasady rekompensat za utracone zarobki. Dotyczy to szczególnie tych żołnierzy, którzy w okresie pełnienia służby tracą dochody z pracy zawodowej lub działalności gospodarczej.

Rekompensaty za szkolenie rezerwy

W szczególności rozporządzenie wprowadza uproszczone procedury dotyczące rekompensat za utracone zarobki podczas ćwiczeń WOT, Aktywnej i Pasywnej Rezerwy.

Zaświadczenie o wysokości tych kwot ustala: pracodawca - w stosunku do żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym, naczelnik urzędu skarbowego - wobec żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta - w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność rolniczą.

-Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych. Za każdy dzień żołnierzowi przysługuje rekompensata utraconych dochodów. – mówi ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji

Ryczałtowcy dostali wykładnię

Wreszcie pojawiły się też zasady obliczania świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą na ryczałcie, z stawkami podatkowymi wahającymi się od 2% do 17%.

Dla tych żołnierzy średnia miesięczna kwota dochodu z roku poprzedzającego pełnienie służby będzie podstawą do obliczenia świadczenia pieniężnego.

Procedura ustalania i wypłacania świadczeń

  • Dla żołnierzy w stosunku pracy lub służbowym: Świadczenie ustala się na podstawie wynagrodzenia otrzymanego w miesiącu poprzedzającym pełnioną służbę.
  • Dla rolników: Świadczenie bazuje na przeliczeniu hektarów gospodarstwa przez przeciętny dochód z 1 ha.
  • Dla przedsiębiorców: Wysokość świadczenia ustala naczelnik urzędu skarbowego na podstawie dochodu z działalności gospodarczej.

Świadczenie jest wypłacane przez dowódcę jednostki wojskowej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez żołnierza.

Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu świadczenie pieniężne w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę.