Rada nadzorcza Orlenu powinna dokonać wyboru członków nowego zarządu Orlenu w przyszłym tygodniu, po zakończeniu przesłuchań ponad 200 kandydatów na te stanowiska, poinformował minister aktywów państwowych Borys Budka. Obecnie w skład zarządu Orlenu wchodzą: p.o. prezesa Witold Literacki, członek zarządu Józef Węgrecki.

"Zarząd Orlenu składa się z kilku osób, które zostały oddelegowane przez radę nadzorczą, funkcjonuje normalnie. Natomiast rada nadzorcza kończy postępowanie, ponieważ zgłosiło się ponad 200 osób. […] Nie rozmawiałem jeszcze z przewodniczącym rady profesorem Popiołkiem, czy będą podejmować tę decyzję, ale wszystko wskazuje na to, że powinni być gotowi w przyszłym tygodniu" - powiedział Budka w TVN24.

Autonomiczne decyzje rady nadzorczej

Podkreślił, że wybór zostanie podjęty po przesłuchaniu wszystkich kandydatów, zaś rada nadzorcza podejmuje autonomiczne decyzje.

"Ważne jest, by ta chyba najważniejsza polska spółka, albo jedna z najważniejszych, miała profesjonalny zarząd. Dbamy o to, żeby każdy segment w każdej spółce był prowadzony przez odpowiednią osobę. Ja również staram się, na ile to możliwe, żeby zanim jeszcze wejdzie dyrektywa europejska, żeby zadbać o uczestnictwo osób różnej płci. To też jest jedno z kryteriów" - dodał minister.

Postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu

18 marca rada nadzorcza Orlenu poinformowała, że postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska 9 członków zarządu Orlenu, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, może się przedłużyć. Na początku ub. miesiąca podała, że w postępowaniu wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek.

Skład zarządu Orlenu

Obecnie w skład zarządu Orlenu wchodzą: p.o. prezesa Witold Literacki, członek zarządu Józef Węgrecki oraz delegowani z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Kazimierz Mordaszewski, Ireneusz Sitarski i Tomasz Zieliński.

Rafinerie Grupy Orlen

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.