Noktowizja to niezwykle istotny element pola walki. Doskonale pokazała to wojna na Ukrainie, gdzie jednostki ukraińskie wyposażone w zachodnią optoelektronikę ponoszą znacznie mniejsze straty.

Regularne zamówienia dla armii są oczywistym kierunkiem rozwoju polskich sił zbrojnych. Agencja uzbrojenia podpisała właśnie umowę z polskim producentem PCO S.A należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. konsolidującej polski przemysł obronny.

Półtorej miliarda złotych na optoelektronikę

Łączna wartość zamówienia, po uwzględnieniu zamówienia opcjonalnego opiewającego na dodatkowe blisko 10 tysięcy gogli noktowizyjnych i ponad 3 tys. noktowizorów PCS-5M, wynosi ok. 1,5 mld zł brutto. Dostawy rozpoczną się już w bieżącym roku i będą realizowane do końca 2027 r.

Jest to już kolejna umowa na dostawy sprzętu noktowizyjnego na potrzeby Sił Zbrojnych RP zawarta w ostatnich latach z polskim producentem wyrobów optoelektronicznych PCO S.A.

W efekcie umów zawartych w latach 2016-2022 zakupionych zostało dla Wojsk Operacyjnych oraz dla Wojsk Obrony Terytorialnej kilkanaście tys. kompletów gogli noktowizyjnych rodziny MU-3 oraz noktowizorów strzeleckich PCS-5/1 (PCS-5M).

Czytaj też: Dlaczego polska armia nie ma ostatnio dobrej passy?