Planujemy umiejscowić tu bazę lotnictwa śmigłowcowego Wojska Polskiego. Przed nami finalizacja umowy w tej sprawie - zapowiedział w poniedziałek na lotnisku w Świdniku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

W poniedziałek Kosiniak-Kamysz oraz marszałek województwa lubelskiego, prezydent miasta Lublin i prezes zarządu portu lotniczego Lublin podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy MON i województwem lubelskim. Jak zapowiedział na briefingu prasowym po spotkaniu z lokalnymi władzami szef MON, jednym z elementów współpracy ma być utworzenie stałej bazy śmigłowców Wojsk Lądowych SZ RP na lotnisku w podlubelskim Świdniku.

Baza śmigłowców w Świdniku

Szef MON dodał, że w Świdniku mogłyby być prowadzone także szkolenia dla pilotów śmigłowców. "Chcielibyśmy, żeby lotnisko w Lublinie, w Świdniku było też we współwładaniu z samorządem miasta i województwa Agencji Mienia Wojskowego, żeby siły zbrojne, ministerstwo obrony narodowej miało tutaj swoją reprezentację" - powiedział. Dodał, że lotnisko może połączyć wiele funkcji ważnych dla regionu - bezpieczeństwa, transportu cargo czy turystyki.

"To jest ta część Polski, która zasługuje dzisiaj na ogromne wsparcie - Polska wschodnia, województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie. Musi tu być stała obecność wojsk sojuszników, ale też Wojsko Polskie musi inwestować w tereny, i będzie inwestować" - zadeklarował Kosiniak-Kamysz.(PAP)

mml/ gab/ godl/