Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że dzięki zaangażowaniu członków rady projekty ustaw tworzonych w resorcie będą lepsze, a sytuacja kobiet – także na rynku pracy – ulegnie zmianie.

W sobotę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i minister ds. równości Katarzyny Kotuli i przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyny Ueberhan.

Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że dzięki zaangażowaniu członków rady i chęci udziału w pracach konsultacyjnych i doradczych przy projektach ustaw tworzonych w resorcie, te projekty będą lepsze, a sytuacja kobiet, które wciąż doświadczają dyskryminacji i nierównego traktowania – także na rynku pracy – będzie uwzględniana także w treści projektów legislacyjnych.

Wyzwania, z którymi mierzą się Polki

Zaznaczyła, że Polki mierzą się z wieloma wyzwaniami. Wymieniła lukę płacową i "będącą jej konsekwencją" lukę emerytalną. Jako kolejne wyzwanie wskazała dyskryminowanie matek i kobiet decydujących się na macierzyństwo.

Podkreśliła, że chciałaby o tych wyzwaniach rozmawiać w trakcie posiedzeń rady.

Na koniec dodała, że bardzo się cieszy, że dr hab. prof. UW Julia Kubisa zgodziła się objąć funkcję przewodniczącej rady.

Działania rady

Podczas posiedzenia zostały wręczone powołania do Rady przedstawicielom organizacji pozarządowych, uczelni i instytucji badawczych oraz organizacji związkowych i organizacji pracodawców.

Rada ma za zadanie inicjować i wspierać działania na rzecz poprawy sytuacji kobiet na rynku pracy oraz zapewniać równość kobiet i mężczyzn w sferze publicznej, zawodowej i prywatnej. Ma m.in. opracować kierunki działań, których celem będzie zapewnienie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Rada, jako organ konsultacyjno-doradczy ministra, będzie opiniować działania podejmowane w zakresie aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy, inicjować debaty i kampanie społeczne przeciwdziałające stereotypowemu postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn, a także inicjować działania promujące równowagę między życiem rodzinnym i zawodowym, w tym zachęcać ojców do korzystania z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem.

W skład Rady wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą i doświadczeniem w kwestiach związanych z rynkiem pracy lub wyróżniające się działalnością na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Pełen skład rady jest na stronie resortu.