Projekt dotyczący wakacji kredytowych na 2024 rok, projekt zmieniający zasady powoływania sędziów w KRS oraz powołanie Ministerstwa Przemysłu znalazły się w porządku obrad Rady Ministrów na posiedzenie. Rada Ministrów podczas dzisiejszego posiedzenia ma również wysłuchać informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o bieżącej sytuacji w rolnictwie - wynika z porządku obrad rządu. Rolnicy w UE, w tym w Polsce protestują przeciw wprowadzeniu unijnego Zielonego Ładu, chcą też zakazu importu z Ukrainy.
Dziś Rada Ministrów zajmie się kilkoma projektami, którymi miała zająć się w ubiegłym tygodniu, gdy ze względu na posiedzenie Rady Gabinetowej posiedzenie rządu nie odbyło się.
Jak wynika z porządku obrad, rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finasowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Resort finansów, który przygotował projekt, informował wcześniej, że kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze jednego miesiąca na kwartał, przy czym w pierwszym kwartale tego roku z wakacji będzie można skorzystać tylko w marcu.
Zgodnie z porządkiem obrad, rząd ma się zająć także projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Zgodnie z założeniami projektu rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca, co oznacza faktyczne utworzenie z tą datą nowego resortu. Minister przemysłu - Marzena Czarnecka - od kilku tygodni już pracuje; siedziba resortu ma znaleźć się na Śląsku.
Ponadto rząd zajmie się przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem ustawy zmieniającej zasady powoływania sędziów wchodzących w skład Krajowej Rady Sądownictwa. Projekt zakłada, że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie jak to ma miejsce od 2018 r. przez Sejm. Zaproponowane rozwiązania zostały zakwestionowane przez obecnie działającą KRS i ocenione jako niekonstytucyjne.
W porządku obrad znalazła się również informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o bieżącej sytuacji w rolnictwie. Tego samego dnia w wielu miejscach kraju zaplanowane są protesty i blokady organizowane przez rolników sprzeciwiających się warunkom, na jakich do Polski i innych państw Unii Europejskiej wwożone są produkty rolne z Ukrainy, których napływ destabilizuje rynek.
Polscy rolnicy o swoich postulatach rozmawiali w ubiegłym tygodniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. W wielu aspektach szef MRiRW przyznał im rację, ale jednoczenie zaznaczył, że "zamknięcie" całego Zielonego Ładu nie będzie możliwe. Minister równocześnie poinformował, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie z Kijowem, by ustalić zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć z Ukrainy na polski rynek, by nie naruszyć jego stabilności.