W piątek po godz. 9.30 rozpoczęły się obrady sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Komisja ma przesłuchać b. posła Porozumienia Michała Wypija oraz b. wiceministra Aktywów Państwowych Artura Sobonia (PiS).

Jako pierwszy świadek przesłuchany został Michał Wypij, były poseł i były polityk Porozumienia. Następnie zeznawał wiceminister Aktywów Państwowych w rządzie PiS Artur Soboń.

Obaj zostali wybrani na świadków na jednym z pierwszych posiedzeń komisji. Soboń został wezwany na wniosek Konfederacji.

Dotychczas przed komisją zeznawał były wicepremier, b. prezes Porozumienia Jarosław Gowin. W jego zeznaniach pojawił się wątek dotyczący Michała Wypija. Gowin zeznał, że członkowie rodziny Michała Wypija, "piastujący stanowiska w organach administracji państwowej, byli nagabywani o to, aby wpłynęli na pana posła, aby on także zagłosował za wyborami kopertowymi".

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych - kto zeznaje?

Michał Wypij:

Wiosną 2020 r. posłowie Porozumienia dostawali zaproszenia na spotkania na Nowogrodzkiej, które nazywały się "rozmowy o Polsce" - powiedział w piątek przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych b. poseł Porozumienia Michał Wypij. Dodał, że do niego dzwonił Patryk Jaki, ale odmówił.

Artur Soboń:

Będę korzystał z przysługującego mi prawa i uchylał się od odpowiedzi na pytanie, jeśli wykracza ono poza moje wyjaśnienia zawarte w swobodnej wypowiedzi - oświadczył w piątek przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych b. wiceszef MAP Artur Soboń (PiS), powołując się na ustawę o komisji śledczej.

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych - gdzie obejrzeć?

Link do transmisji z posiedzenia komisji śledczej ds. wyborów kopertowych:

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych - harmonogram prac 19 stycznia

Posiedzenie komisji rozpocznie się w dniu 19 stycznia 2024 w piątek o godz. 09:30.

W trakcie posiedzenia nastąpi:

  • Przesłuchanie Michała Wypija, byłego posła na Sejm IX kadencji, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.Przesłuchanie Artura Sobonia, byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych – cel

Zadaniem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych ma być przede wszystkim "zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej, w szczególności działań podjętych przez członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

W uchwale wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w związku z tzw. wyborami kopertowymi, podejmowane i wydawane przez nich decyzje administracyjne, a także ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".