Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało ministerstwo klimatu.
Jak zaznaczyło ministerstwo, decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza.
Wnioski o decyzje zasadnicze
Wnioski o decyzje zasadnicze OSGE złożyła 27 kwietnia 2023 r. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji.
"To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast" - napisał na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Postępowania ws. wydania decyzji
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na wnioski OSGE prowadzi już postępowania ws. wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300. Pierwsze dotyczy budowy reaktorów o mocy do 1300 MWe w Ostrołęce, drugie - reaktorów o mocy do 2000 MWe w lokalizacji Włocławek, a trzecia - dla 1300 MWe w Stawach Monowskich.
Reaktor wodno-wrzący
WRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.