Co czwarta mała firma planująca w tym roku nabycie auta jest zainteresowana wynajmem długoterminowym - wynika z badania IBRiS. 55 proc. respondentów uważa, że stałe oprocentowanie jest największym benefitem wynajmu długoterminowego.

Z badania „Formy finansowania samochodów w firmach” przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że wśród małych przedsiębiorstw, które rozważają w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozyskanie samochodów, blisko co czwarte jest potencjalnie zainteresowane wynajmem długoterminowym.

Według prezesa Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) Roberta Antczaka najmniejsi przedsiębiorcy przede wszystkim zwracają uwagę na miesięczne koszty związane z samochodem. Jak zauważył, takie możliwości daje im wynajem długoterminowy, który dzięki niezmiennej, stałej racie niezależnej od stóp procentowych, uwzględniającej zryczałtowane koszty eksploatacji samochodu, pozwala precyzyjnie zaplanować wszystkie wydatki związane z pojazdem służbowym.

Z badania IBRiS wynika, że zasady wynajmu długoterminowego jako formy finansowania samochodu służbowego są znane 46 proc. badanych najmniejszych przedsiębiorców w Polsce, a 84 proc. deklaruje, że o nich słyszało. Respondenci wskazali również, że stała, niska rata (41 proc.) oraz jej niezależność od stóp procentowych (55 proc.) są największymi benefitami wynajmu długoterminowego aut.

"Widzimy, że wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny właśnie ze względu na zapewnienie stabilności finansowej i przewidywalności kosztów. W 2022 r. udział wynajmu długoterminowego w sprzedaży samochodów do firm w Polsce zwiększył się o 3,3 pkt proc., a po rozwiązanie to sięgało w minionym roku blisko 30 proc. firm nabywających w tym czasie nowe auta" - wskazał szef PZWLP. Dodał, że coraz chętniej z wynajmu długoterminowego korzystają również najmniejsi przedsiębiorcy w kraju, często zastępując nim wcześniej wykorzystywany klasyczny leasing.

Badanie IBRiS „Formy finansowania samochodów w firmach” przeprowadzono w listopadzie 2022 na próbie 300 firm. Wskazane dane dotyczą pytania wielokrotnego wyboru. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/