200 delegatów z 52 krajów z całego świata będzie w czwartek i piątek w Sejmie, w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, dyskutowało o wojnie na Ukrainie i jej wpływie na bezpieczeństwo europejskie. Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; nie będzie też przedstawicieli Białorusi.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

"Sejm i Senat będą miejscem międzynarodowej debaty parlamentarnej nt. wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, a także roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz parlamentów narodowych" - poinformowała Kancelaria Sejmu w komunikacie.

Dodano, że w ZP OBWE weźmie udział około 200 delegatów z 52 krajów; podczas obrad w Warszawie parlamentarzyści mają również dyskutować o gospodarczych i środowiskowych skutkach wojny oraz o ochronie podstawowych praw i wolności podczas konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych.

Członkiem OBWE jest także Rosja, ale jej delegacja nie weźmie udziału w warszawskim spotkaniu. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził PAP w ub. tygodniu, że Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji na to spotkanie. Zgody na udział w spotkaniu nie otrzymali też członkowie delegacji Białorusi.

W części inauguracyjnej głos zabiorą m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, urzędujący przewodniczący OBWE, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt.

Podczas pierwszej sesji konferencji parlamentarnej, poświęconej wnioskom płynącym z wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą, w tym jej wpływowi na OBWE, wystąpią: szefowa polskiej delegacji do ZP OBWE Barbara Bartuś, polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz oraz były koordynator ONZ ds. sytuacji kryzysowych na Ukrainie Amin Awad. Sesji przewodniczyć będzie wiceprzewodniczący ZP OBWE Pascal Allizard (Francja).

Tematem sesji drugiej będzie odpowiedź na gospodarcze i środowiskowe skutki wojny na Ukrainie. Obrady poprowadzi wiceprzewodnicząca ZP OBWE Irene Charalambides (Cypr), a wystąpią m.in. koordynator OBWE ds. działań gospodarczych i ochrony środowiska Igli Hasani, prezes zarządu Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera oraz członek polskiej delegacji do ZP OBWE Kazimierz Kleina.

W ramach trzeciej sesji delegaci będą dyskutować o ochronie praw podstawowych w sytuacji konfliktu zbrojnego i kryzysu humanitarnego. Debacie będzie przewodniczył wiceprzewodniczący ZP OBWE Reinhold Lopatka (Austria), a w jej trakcie głos zabiorą m.in. dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE Matteo Mecacci oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Radosław Fogiel.

Przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu RP do ZP OBWE Barbara Bartuś powiedziała PAP, że zaplanowano też posiedzenie Komisji Stałej, czyli spotkanie przewodniczących delegacji krajowych.

"Chcemy dokonać zmian w regulaminie naszego zgromadzenia, żeby wprowadzić możliwość zawieszania w prawach członka państw-agresorów, jakim w tej chwili jest Rosja, państw które nie przestrzegają zasad, które z OBWE wynikają. Więc mamy tu na myśli Rosję i Białoruś, czyli dokładnie te państwa, których obywatele nie zostaną wpuszczeni na naszą sesję" - powiedziała Bartuś.

Podkreśliła, że nie wyobraża sobie, aby do polskiego parlamentu przyjechali przedstawiciele rosyjskiej Dumy czy reprezentanci władz Białorusi i "głosili swoje teorie".

Z kolei na 1 i 2 grudnia zaplanowany jest szczyt OBWE w Łodzi, w którym udział wezmą szefowie resortów spraw zagranicznych państw zrzeszonych w tej organizacji. Jak informował w piątek rzecznik MSZ, na szczycie tym Polska nie spodziewa się obecności ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, a nota dyplomatyczna w tej sprawie została przekazana stronie rosyjskiej. Wcześniej agencja AFP, powołując się na źródła w polskiej prezydencji OBWE, podała, że Polska, która jest organizatorem spotkania ministrów OBWE, zaplanowanego na początek grudnia, odmówiła szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ itm/