Prezydent Andrzej Duda składa we wtorek wizytę w Kijowie na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Tematy ich rozmów to wsparcie wojskowe, gospodarcze, humanitarne i polityczne dla Ukrainy – poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Zastrzegł, że szczegóły dotyczące spotkań zostaną ze względów bezpieczeństwa ujawnione po powrocie prezydenta z Ukrainy.

Jak powiedział Szrot dziennikarzom, rozmowy dotyczą "wsparcia w sensie militarnym, dostaw sprzętu potrzebnego do obrony przed agresją rosyjską, w sensie gospodarczym, w sensie humanitarnym i politycznym".

Poinformował, że prezydent weźmie też udział w zdalnych obradach Platformy Krymskiej – "formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic".

Prezydencki minister wyraził przekonanie, że jednym z tematów rozmów może być nowy polsko-ukraiński traktat, przy czym "założenia traktatu są jeszcze na dosyć wstępnym etapie".

Szrot zaznaczył, że skala pomocy wojskowej udzielanej przez Polskę Ukrainie już "w tej chwili jest bardzo duża". "Prezydenci będą z pewnością rozmawiać, jakiej pomocy jeszcze Polska może udzielić, ale też jakiej pomocy Polska może udzielić politycznie, żeby przekonać inne kraje, żeby tej pomocy udzielały i ją kontynuowały" - dodał.

Nawiązując do obchodzonego 24 sierpnia dnia Niepodległości Ukrainy przypomniał, że Polska jako pierwsza uznała niepodległość tego państwa. "Każda wizyta na Ukrainie w tym trudnym wojennym czasie, kiedy to państwo broni się heroicznie przed rosyjską agresją, będzie miała znaczenie symboliczne" – powiedział Szrot.

Odniósł się także do żądań wstrzymania wiz turystycznych dla obywateli Rosji. "Prezydentowi zależy na zdecydowanych krokach restrykcyjnych, które byłyby wymierzone w Federację Rosyjską, które by również pozwoliły zrozumieć jej obywatelom, jak poważnych zbrodni, jak poważnej agresji dopuszcza się ten kraj" – powiedział. Dodał, że prezydent "jest przekonany, że wszystkie kraje Zachodu, UE, NATO powinny występować solidarnie, i w tym kierunku będzie zmierzał".

Wtorkowa wizyta w Kijowie to piąte w tym roku i trzecie od rosyjskiego najazdu na Ukrainę spotkanie prezydentów obu krajów. Poprzednie odbyły się w maju i lutym w Kijowie oraz w styczniu w Polsce.

Platforma Krymska jest forum przywódców państw i organizacji międzynarodowych, które stawia sobie za cel doprowadzenie do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Pierwszy szczyt tego formatu odbyło się 23 sierpnia ubiegłego roku w Kijowie z udziałem prezydenta Dudy.

autor: Jakub Borowski

brw/ rbk/ mm/ mok/