Od poniedziałku egzaminatorzy WORD w całej Polsce wznawiają protest. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać - poinformowali przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP. Odwołano już egzaminy na Dolnym Śląsku i w Łodzi.

Ogólnopolski protest egzaminatorów

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpocznie się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek. Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część ograniczyć ich liczbę.(PAP)

Dolny Śląsk

Jak powiedziała PAP, Agnieszka Brząkała z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (DORD), w poniedziałek do pracy nie przyszyło dwóch egzaminatorów z ośrodków DORD w Jeleniej Górze i w Głogowie. "Odwołano egzaminy kategorii B dla jednej grupy w Jeleniej Górze, zaś w Głogowie udało się znaleźć zastępstwo" – powiedział Brząkała.

Do pracy nie stawiło się w poniedziałek również dwóch egzaminatorów z Legnicy. Dla jednego z nich znaleziono zastępstwo, a egzaminy prowadzone przez drugiego zostały odwołane. Łącznie w skali całego województwa w poniedziałek odwołano około 20 egzaminów na prawo jazdy.

Łódź

W poniedziałek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi nie ma egzaminów na prawo jazdy. Tak będzie też we wtorek i najprawdopodobniej w środę - powiedział PAP urzędnik WORD. To skutek protestu egzaminatorów, którzy domagają się wyższych zarobków. W WORD w Łodzi w ciągu najbliższych dni nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy. "Odwołujemy egzaminy" - powiedział PAP urzędnik WORD w Łodzi przyjmujący telefonicznie zapisy na egzaminy na prawo jazdy. "Egzaminów nie ma w poniedziałek, nie będzie ich we wtorek i najprawdopodobniej także w środę" - podkreślił.

Nie ma na razie informacji ile osób w Łodzi i regionie nie przystąpi w najbliższych dniach do teoretycznych i praktycznych egzaminów na prawo jazdy.

Śląskie: Egzaminy na prawo jazdy odwołane w Częstochowie, niepewne w Katowicach i Bielsku-Białej

Zaplanowane na najbliższe dni egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane (w części praktycznej) w Częstochowie, a ich przeprowadzenie jest niepewne w Katowicach i Bielsku-Białej. W tych miastach działają trzy Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, nadzorowane przez samorząd regionu.

Częstochowski WORD poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej, że w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną egzaminatorów, egzaminy praktyczne w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy zaplanowane tam do przeprowadzenia we wtorek i w środę zostały odwołane.

Zaplanowane w tym dniu egzaminy teoretyczne odbędą się zgodnie z planem. Opłaty za odwołane egzaminy praktyczne zachowają ważność w nowym terminie. W celu jego wyznaczenia egzaminowani powinni zgłosić się osobiście lub telefonicznie w tamtejszym Biurze Obsługi Klienta.

Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag zaznaczył, że nie potrafi przewidzieć, ilu egzaminatorów zdecyduje się wziąć udział w proteście. Już w poniedziałek do pracy przyszło mniej egzaminatorów niż zwykle, w związku z czym część egzaminów została tego dnia odwołana.

"Oczywiście tym osobom zostanie zaproponowany na koszt WORD kolejny termin. Nie jestem w stanie więcej powiedzieć, bo wszystko zależy od tej absencji. Staramy się poukładać pracę maksymalnie tak, aby egzaminy toczyły się – z ograniczeniami absencyjnymi, z którymi borykamy się" – powiedział PAP w poniedziałek Freitag.

W podobnej sytuacji było tego dnia – zgodnie z informacją rzecznika zarządu woj. śląskiego Sławomira Gruszki - kierownictwo WORD w Bielsku-Białej: nie będąc w stanie przesądzić o wtorkowej absencji egzaminatorów, zamierzało ono na bieżąco dostosowywać pracę do aktualnych możliwości kadrowych.

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, tworzonego przez egzaminatorów kandydatów na kierowców poinformowali, że od poniedziałku egzaminatorzy WORD w całej Polsce wznawiają protest. Domagają się zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP spotkali się w lipcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy egzaminatorzy brali urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część ograniczyć ich liczbę.