- Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji w roku 2022 i 2023 - zapewnił Mateusz Morawiecki podczas konferencji. Premier powiedział też, że wakacje kredytowe będą "realizowane w ciężar bardzo wysokich zysków banków". Ale "Nie żałujmy dużych banków, sektor jest płynny i dokapitalizowany. Nie ma zagrożenia". Dodał też, że jeszcze ten rok pozwoli na duże zyski banków.

- Obywateli interesuje stabilność, jestem w stałym kontakcie z organami nadzoru. Każdy jest upoważniony do wakacji, jeśli spełnia warunki, każde straszenie zaniżeniem zdolności przez banki jest niedozwolone - powiedział Morawiecki. - Państwo nie może stać bezczynnie. Oprócz tego, jest regulacja, dla tych którzy stracili pracę. Na przykład, jeżeli jeden z rodziców utracił pracę, mamy możliwość wnioskowania o zawieszenie raty. To nie budżet państwa ponosi koszty, a rządowy fundusz wsparcia kredytobiorców – zasilany przez banki. Będzie można zawiesić ratę na 3 lata, do 2000 zł miesięcznie. Istnieje też możliwość umorzenia części zobowiązania" - mówił Morawiecki.

Premier zapewniał, że rządowe wsparcie dla kredytobiorców będzie stosowane w sposób sprawiedliwy. - Jesteśmy rządem, który nigdy nie zostawi obywateli samym sobie.

Obecna na konferencji minister finansów, Magdalena Rzeczkowska, przypomniała, że można wnioskować o przesuniecie 8 rat kredytu. Ta ulga dotyczy części odsetkowej i kapitałowej, ale jeśli z kredytem są związane dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie, to kredytobiorca musi je opłacić. - To bardzo wygodna forma wnioskowania. Można to zrobić elektronicznie, mailowo i osobiście w formie papierowej. Ważne, aby wniosek złożyć najpóźniej w dniu płatności raty. Przesuwamy płatność, więc podejmując decyzję, warto rozważyć swoją sytuację kredytową. Od decyzji kredytobiorcy zależy, ile rat chce odroczyć. - Bank ma obowiązek poinformować w ciągu 21 dni, że przyjął do wiadomości naszą decyzję o wakacjach kredytowych. W tej informacji musi także zawrzeć informacje, czy z kredytem wiążą się dodatkowe opłaty.

Rzeczkowska powiedziała też, że umorzyć można 42 tysiące. - Banki mają obowiązek informowania o tej możliwości. Instrument ten istnieje od pewnego czasu. W tej chwili, kiedy istnieją obiektywne warunki, warto też tę opcję rozważyć. To dotyczy kredytów we wszystkich walutach. Wakacje kredytowe to tylko kredyty hipoteczne w polskich złotych. Warunkiem są własne cele mieszkaniowe. Dotyczy to kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 roku - poinformowała minister finansów.