Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą ściśle współpracowały z Google przy zwalczaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni, na które jesteśmy codziennie narażeni, szczególnie ze strony Rosji - zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z wiceprezesem koncernu Karanem Bhatią.

W rozmowie z wiceprezesem firmy Google uczestniczył też gen. bryg. Karol Molenda dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

"Za mną dobre i konstruktywne spotkanie z wiceprezesem Google Karanem Bhatią. CyberWojska będą ściśle współpracowały z Google przy zwalczaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, szczególnie ze strony Rosji" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Powstanie nowego komponentu Polskich Sił Zbrojnych - Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni szef MON ogłosił w lutym b.r. Na stanowisko dowódcy wyznaczony został gen. Molenda - dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za nową domenę operacyjną w 2016 roku podczas szczytu w Warszawie. W lutym 2019 r. resort obrony narodowej, w ramach programu CYBER.MIL.PL, przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W marcu 2019 powołane został Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. W jego ramach skonsolidowano zasoby i kompetencje całego resortu obrony narodowej w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT. (PAP)