W sierpniu wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 1,2 tys. cudzoziemców - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że w większości złożyli je ewakuowani do kraju afgańscy współpracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Z danych przekazanych PAP przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w sierpniu wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 1,2 tys. cudzoziemców. Dla porównania od początku roku o status uchodźcy ubiegało się dotychczas 3,5 tys. osób. UdSC zaznacza jednak, że sierpniowe wnioski zostały złożone w większości przez ewakuowanych kraju afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji.

"W sierpniu o przyznanie ochrony międzynarodowej najczęściej wnioskowali obywatele Afganistanu – 740 osób oraz Białorusi – 220 osób. W okresie styczeń – sierpień najwięcej wniosków uchodźczych złożyli natomiast obywatele: Białorusi – 1,1 tys. osób, Afganistanu – 1 tys. osób oraz Rosji – 740 osób - powiedział PAP Jakub Dudziak z UdSC.

Dudziak przypomniał, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. "Do końca sierpnia decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało 720 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele: Białorusi – 560 osób, Rosji – 60 osób oraz Turcji – 40 osób" - poinformował.

Dodał, że decyzje negatywne otrzymało 830 obcokrajowców, w większości obywatele Rosji – 420 osób. Postępowania dotyczące 530 cudzoziemców zakończyły się natomiast umorzeniem. "Sprawy są umarzane m.in. w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji" - zaznaczył UdSC.

Urząd zwraca uwagę, że podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, m.in. zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych, jak np. nauka języka polskiego.

Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Pod koniec sierpnia z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 4,6 tys. osób.