Hołownia ocenił na piątkowej konferencji prasowej, że znajdujemy się obecnie na początku "przesilenia politycznego", które może doprowadzić do przedterminowych wyborów. "Polska 2050 ma ambicje przygotowania najlepszego, najbardziej spójnego i najbardziej adekwatnego do dzisiejszych czasów projektu odbudowy Polski po rządach PiS" - oświadczył b. kandydat na prezydenta.

"Chciałbym dziś zaprosić moich kolegów i koleżanki z tej strony sceny politycznej - Donalda Tuska, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Jarosława Gowina, przedstawicieli Lewicy do tego, żebyśmy jak najszybciej usiedli do stołu, na którym kładziemy te konkretne propozycje i skonsultowali je, bo wiemy, że naprawa Polski po PiS i pójście dalej tą szybką drogą, stawienie czoła wyzwaniom przyszłości nie będzie projektem jednej siły politycznej. Będzie potrzebna współpraca sił politycznych" - podkreślił Hołownia.

Jak dodał, Polska 2050 zaplanowała cykl takich konsultacji; pierwsze odbędą się 13 września w Sejmie.

Program

Program, który ma być przedmiotem konsultacji, przygotowuje - jak przypomniał Hołownia - współpracujący z jego partią Instytut "Strategie 2050", którym kieruje była wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Według Hołowni prace te mają na celu nie tylko przygotowanie propozycji najpilniejszych reform po rządach PiS, ale także zmian z myślą o następnych pokoleniach. "Trzeba jak najszybciej pójść do przodu, zbudować odporność na przyszłe kryzysy i zauważyć wreszcie, że jesteśmy w 2021 roku, a nie w 1986 czy 1987, jak to się niektórym rządzącym wydaje" - ocenił lider Polski 2050.

Hołownia poinformował, że jego formacja przygotowała już cztery obszerne projekty, które chciałaby realizować po ewentualnym przejęciu władzy.

"To projekt transformacji energetycznej i klimatycznej - jedna z najpilniejszych rzeczy w świetle tego, czego dzisiaj doświadczamy (...) Mamy plan na +zieloną transformację+, na klimat, na czyste powietrze, na neutralność klimatyczną, na przejście od górnictwa i energetyki konwencjonalnej do OZE. Mamy bardzo konkretny 12-punktowy plan uporządkowania relacji między kościołem i państwem, pokazujący co zrobić, a nie tylko, o czym mówić" - przekonywał polityk.

Polska 2050 przygotowała też program reformy służby zdrowia i TK. "W naszym głębokim przekonaniu 30 lat po odzyskaniu wolności nie można już dłużej z tym (reformą służby zdrowia) czekać - trzeba to ustawić i to na pokolenia" - mówił.

"Mamy też jasny i konkretny pomysł, co zrobić z Trybunałem Konstytucyjnym, który Julia Przyłębska doprowadziła do takiego poziomu, że (...) być może trzeba go będzie nawet zlikwidować i wprowadzić rozproszoną kontrolę konstytucyjności" - zaznaczył Hołownia.

Poinformował ponadto, że Polska 2050 wkrótce opublikuje kolejne programy, dotyczące edukacji, gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

B. kandydat na prezydenta wszystkie te propozycje chciałby omówić z liderami i liderkami głównych sił opozycyjnych. Przewodnicząca koła Polski 2050 Hanna Gill-Piątek zapowiedziała, że zaproszenia do przedstawicieli pozostałych sił opozycyjnych, a także do ekspertów zostaną wystosowane jeszcze w piątek. "Bardzo często słyszymy o różnych programach, przedstawianych przez ugrupowania opozycyjne. Myślę, że dużą wartością będzie jeżeli porównamy te programy i znajdziemy w nich punkty wspólne, a jestem przekonana, że takich punktów wspólnych znajdziemy wiele" - zaznaczyła posłanka.