Nielegalna produkcja i obrót wyrobami tytoniowymi wciąż stanowi jedną z bardziej dochodowych dziedzin przestępczości zorganizowanej w Polsce - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik stołecznej policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem i paserstwem wyrobami tytoniowymi. W Grodzisku Mazowieckim oraz w Jankach odkryli magazyny, w których znajdowało się 137 kartonów po 200 kg.

"W sumie było w nich ponad 27 ton tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Była to największa w historii akcja policji, w wyniku której zabezpieczono rekordowo dużą ilość tytoniu" - powiedział w środę PAP Mrozek.

Jak poinformował, zatrzymanych zostało siedem osób, które usłyszały zarzuty przechowywania papierosów i krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się paserstwem i obrotem wyrobami akcyzowymi. Sąd na wniosek prokuratury aresztował zatrzymanych na 3 miesiące.

"Kwota uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wniosła ponad 22 miliony złotych" - powiedział rzecznik KSP.

Jak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2014 r., nielegalna produkcja lub przemyt, a następnie dystrybucja wyrobów tytoniowych pozostawała - obok obrotu narkotykami - jedną z najbardziej dochodowych działalności zorganizowanych grup przestępczych.

"Nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych pozostaje w wielu przypadkach przedmiotem działalności zorganizowanych grup przestępczych, co niewątpliwie spowodowane jest specyfiką tej kategorii przestępstw, wymagających niejednokrotnie zaangażowania wieloosobowej, zorganizowanej struktury, poniesienia określonych nakładów finansowych i zapewnienia odpowiednich środków technicznych np. maszyn do produkcji papierosów, opakowań, środków transportu" - powiedział Mrozek.

Policjanci zwracają uwagę, że odpowiedzialność karna grożąca za obrót papierosami, w odróżnieniu od produkcji i handlu środkami odurzającymi, jest niewspółmiernie niska w porównaniu z osiąganymi zyskami. "Straty budżetu RP oraz Unii Europejskiej z tytułu chociażby samych niepobranych należności podatkowych szacowane są na ponad 10 mld euro rocznie" - stwierdza raport.

Prokuratura Generalna w 2014 roku prowadziła 4,6 tys. postępowań dotyczących tzw. przestępczości papierosowej, m.in. przemytu, paserstwa, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Sądy skazały 2,7 tys. osób.(PAP)