Ponad 400 tys. zarejestrowanych użytkowników i przeszło siedem milionów wypożyczeń - to bilans czterech lat funkcjonowania w Warszawie systemu miejskich rowerów Veturilo. W tym roku do grona "miejskich rowerzystów" dołączyło prawie 55 tys. osób.

Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że miejskie wypożyczalnie wystartowały 1 sierpnia 2012 r. Nazwa - Veturilo - została wybrana przez internautów, w języku esperanto oznacza transport, środek transportu i trenowanie.

Na początku mieszkańcy mogli korzystać z tysiąca rowerów zgromadzonych na 55 stacjach Veturilo oraz z 11 wypożyczalni na Bemowie, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działała już wcześniej. Obecnie Veturilo to 205 wypożyczalni i ponad trzy tys. rowerów.

W tym sezonie, od marca, do grona zarejestrowanych użytkowników dołączyło prawie 55 tys. osób, a wszyscy skorzystali z miejskich rowerów w sumie prawie 1,3 mln razy.

ZDM chwali się, że w tym roku rower w systemie Veturilo był wypożyczany średnio co niecałe 11 sekund. Na przestrzeni ostatnich czterech lat najaktywniejszy użytkownik skorzystał z miejskich rowerów ponad trzy tysiące razy. Tegoroczny lider od 1 marca dokonał prawie 600 wypożyczeń.

Rowery wypożyczają nie tylko Polacy, wśród obcokrajowców najwięcej użytkowników to Niemcy - 14 tys. osób. W systemie zarejestrowane są osoby m.in. z Nikaragui, Indonezji, Jamajki i ponad 100 innych krajów.

Miasto przygotowuje się do wprowadzenia zmian w systemie miejskich rowerów; chce to zrobić przy okazji wyboru nowego operatora. Dziesięć stacji z rowerami elektrycznymi, sześć z rowerami dla dzieci, ok. 40 tandemów i nowe terminale. W sumie 300 stacji i 4,3 tys. rowerów – tak ma wyglądać nowy system wypożyczalni rowerów, który wystartuje od 2017 r. (PAP)