Brytyjczycy opowiedzieli się w czerwcowym referendum za opuszczeniem UE. Za Brexitem zagłosowało 51,9 proc. wyborców, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie. W wyniku decyzji o opuszczeniu UE do dymisji podał się premier Wielkiej Brytanii David Cameron, a jego następczynią została Theresa May, której jednym z głównych zadań będzie negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
Skutków Brexitu obawiają się m.in. mieszkający na Wyspach Polacy. Ponad 850 tys. Polaków stanowi największą grupę narodową wśród obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii. Według badań opinii co drugi mieszkający w Wielkiej Brytanii rodak ma obawy, czy wyjście tego kraju z Unii nie doprowadzi do wprowadzenia wiz, pozwoleń na pracę lub innych procedur administracyjnych.
O przyszłości Unii Europejskiej w związku z Brexitem mają rozmawiać w czwartek w Warszawie zaproszeni przez premier Szydło przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier będzie pierwszą próbą refleksji przed nieformalnym unijnym szczytem we wrześniu w Bratysławie, na którym szefowie państw i rządów wszystkich krajów członkowskich mają omówić sytuację UE w związku z referendum w Wielkiej Brytanii. (PAP)