Po zamachu w Nicei z 14 lipca, w którym zginęły 84 osoby, Hollande zapowiedział przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, który miał się zakończyć 26 lipca. Decyzję w tej sprawie ma podjąć parlament. We wtorek prezydent nie wykluczył przedłużenia stanu wyjątkowego od razu o sześć miesięcy.

"Gdy mamy do czynienia z atakiem, po którym mogą nastąpić kolejne, spoczywa na mnie i na parlamencie odpowiedzialność za przedłużenie stanu wyjątkowego o trzy miesiące. Ja sam jestem otwarty na przedłużenie go o kolejne dodatkowe trzy miesiące" - powiedział Hollande na konferencji prasowej w Lizbonie.

Stan wyjątkowy daje władzom dodatkowe uprawnienia w zakresie kontroli osób, prawo do wyznaczania stref zamkniętych dla ruchu, a także m.in. umożliwia przeprowadzanie w domach rewizji nie tylko w ciągu dnia, lecz także w nocy.

Władze podają, że przepisy stanu wyjątkowego pomogły w walce z dżihadystycznymi komórkami terrorystycznymi działającymi we Francji albo wysyłającymi bojowników do Syrii i Iraku na tereny opanowane przez Państwo Islamskie. (PAP)