Nad bezpieczeństwem podczas wyborów czuwa prawie 40 tys. policjantów. Dbamy o spokój, porządek i bezpieczeństwo. Na chwilę obecną jest spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów związanych z zakłóceniem wyborów - powiedział w niedzielę PAP rzecznik Komedy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Wcześniej wiceprzewodniczący PKW Wojciech Sych na konferencji o godzinie 10. podkreślił, że dotąd nie odnotowano przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym. "Jeśli chodzi o wykroczenia, odnotowano m.in. 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej" - dodał.

"Według informacji uzyskanych od Komendanta Głównego Policji - to są dane na dzień dzisiejszy na godz. 6 rano - odnotowano trzy przestępstwa z określonych w Kodeksie karnym - jedno z art. 190 par. 1 kk - groźba karalna, z art. 249 par 2 - zakłócenie przebiegu wyborów, art. 267 - podłączenie do sieci teleinformatycznej, również jeden przypadek - czyli łącznie trzy takie przestępstwa" - powiedział Sych.

Przekazał, że nie odnotowano żadnych przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Odnosząc się do odnotowanych wykroczeń poinformował, że było ich łącznie 144, zarówno z kodeksu wykroczeń, jak i z kodeksu wyborczego. Stwierdzono 13 przypadków usuwania lub uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu czy rysunku. Jak przekazał Sych, odnotowano także 4 przypadki umieszczania plakatów i haseł wyborczych i 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej.

W niedzielę, o 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, - w których Polacy wybierają 460 posłów i 100 senatorów - oraz w referendum ogólnokrajowym. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna. Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 wyborców; wybory odbędą się w 31 tys. 497 obwodach głosowania. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ mmu/