Pierwszym punktem rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Senatu jest właśnie prezydencki projekt zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia. Zgodnie z konstytucją prezydent może zarządzić referendum za zgodą Senatu.

TVN24 poinformowała w poniedziałek wieczorem o piśmie Borusewicza skierowanym do prezydenta. Wynika z niego, że Lech Kaczyński upoważnił szefa swojej kancelarii Piotra Kownackiego, podsekretarza stanu Andrzeja Dudę i właśnie Religę do reprezentowania go w toku prac nad projektem postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie kierunku reformy służby zdrowia.

"W związku z wątpliwościami dotyczącymi zgodności z konstytucją wykonywania przez posła obowiązków pełnomocnika prezydenta, informuję, że nie uwzględnię udzielonego upoważnienia dla posła Zbigniewa Religi w pracach Senatu nad projektem postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum" - napisał Borusewicz w dokumencie, cytowanym przez TVN24.

Marszałek Senatu - jak podała TVN24 - dołączył do pisma opinię prawną w tej sprawie.

Informację o tym, że marszałek Senatu nie zgodził się, by Religa reprezentował prezydenta w trakcie prac nad wnioskiem o referendum podało także radio RMF FM.

W rozmowie z TVN24 sekretarz stanu w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego Michał Kamiński potwierdził, że prezydent upoważnił Religę, by reprezentował go w debacie senackiej nad wnioskiem o referendum.

"Prof. Religa z całą pewnością uda się na posiedzenie Senatu (...) i będzie chciał przedstawiać wniosek prezydenta w sprawie referendum" - powiedział Kamiński.

W poniedziałek wieczorem PAP nie udało się skontaktować z marszałkiem Borusewiczem. (PAP)

ajg/ ura/ mag/