Z okazji Święta Niepodległości prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi na dla niepodległości, działalność na rzecz środowisk kombatanckich, pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski przyznano generałowi brygady w stanie spoczynku Januszowi Brochwiczowi-Lewińskiemu ps. "Gryf". Był żołnierzem batalionu Armii Krajowej Parasol, dowódcą obrony Pałacyku Michla w Powstaniu Warszawskim.

Za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła, osiągnięcia w pracy duszpasterskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski nagrodzono abp. Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko - praskiej.

Prezydent Andrzej Duda dziękował odznaczonym za "bardzo często niezłomną odwagę w głoszeniu swoich poglądów, za odwagę w dążeniu do prawdy, za bohaterstwo dla Rzeczypospolitej". Zaznaczył, że "poglądy są różne", ale najważniejsze, żeby były to przekonania "które budują Rzeczpospolitą". "Wartości, które są ostoją Rzeczpospolitej, to poczucie wspólnoty, polska rodzina, w której zawsze nasz język i obyczaj był przechowywany, nawet w najtrudniejszych czasach" - powiedział prezydent.

W imieniu odznaczonych głos zabrał 96-letni Janusz Brochwicz-Lewiński. Mówił o nadziejach związanych z Polską. "Dobrobyt osiągniemy dzięki wspólnej pracy" - dodał. "W ciągu całej naszej historii, kiedy wojny się kończyły, nasi przodkowie odkładali miecz na bok i brali się do roboty" - powiedział "Gryf".

Reklama

Odznaczenia w Belwederze odebrali:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - Władysław Ortyl, polityk, samorządowiec, były marszałek województwa podkarpackiego.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - Cezary Nowakowski, działacz NSZZ Solidarność, internowany w stanie wojennym.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Marcin Tyrna, polityk, działacz związkowy, internowany w stanie wojennym.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - Ewa Dałkowska, aktorka teatralna i filmowa; Antoni Krauze, reżyser.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Michał Kulenty, kompozytor, instrumentalista; Lech Łotocki, aktor teatralny, filmowy
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - Ewa Gruza, prawnik, sędzia Trybunału Stanu w latach 2005 - 2011.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Henryk Wolniak, poeta, dramatopisarz.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Wiesław Czapiewski, trener kadry wieloboistów; Marcin Szczepański - trener zawodników w skoku o tyczce; Malwina Wojtulewicz - trener zawodników w rzucie młotem
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Krystyna Iglicka - Okólska, profesor nauk ekonomicznych.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca KUL, były członek kolegium IPN.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Tomasz Stańko, nauczyciel i instruktor niezależnego harcerstwa w latach 80-tych.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN, który kieruje pracami ekshumacyjnymi w kwaterze Ł na warszawskich Powązkach Wojskowych.