W posiedzeniu rządu biorą udział powołani we wtorek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowi ministrowie: zdrowia - prof. Marian Zembala, sportu i turystyki - Adam Korol oraz skarbu państwa - Andrzej Czerwiński.

NATO-wska misja Resolute Support, która z początkiem roku zastąpiła ISAF, ma charakter doradczy - żołnierze, w tym Polacy, nie uczestniczą w działaniach bojowych. Zgodnie z postanowieniem NATO w razie potrzeby w walkach mogą uczestniczyć tylko żołnierze wojsk specjalnych. Dotychczasowe postanowienie, dotyczące maksymalnie 150 żołnierzy i pracowników wojska, obowiązuje do końca czerwca.

W skład polskiego kontyngentu misji Resolute Support wchodzą specjaliści wydzieleni do dowództwa misji, doradzający władzom w Kabulu, instytucjom i służbom bezpieczeństwa oraz dowództwom regionalnym, a także siły wspierające i zabezpieczające działanie dowództwa PKW. W misji Resolute Support biorą udział głównie wyżsi oficerowie ze Sztabu Generalnego WP, dowództw generalnego i operacyjnego oraz MON.

Przygotowanie drugiej zmiany PKW do misji Resolute Support zostało sprawdzone na poligonie pod koniec kwietnia. W skład kontyngentu wejdzie ok. 150 żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (woj. dolnośląskie), wchodzącej w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dzisiaj Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, który ma dostosować polskie prawo do szeregu dyrektyw unijnych, m.in. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej - Wypłacalność II (Solvency II). Celem zmian jest lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych oraz dostosowanie obowiązków ubezpieczycieli do regulacji unijnych dotyczących m.in. ich wypłacalności.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań prokonsumenckich. Dotyczą one np. obowiązków informacyjnych ubezpieczycieli przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ponadto nowe regulacje zobowiązują ubezpieczycieli do przeprowadzenia analizy potrzeb swoich klientów przed zawarciem umowy ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym w celu dokonania oceny, jaka umowa ubezpieczenia jest dla nich odpowiednia.

Nowe przepisy dotyczą w ogromnej mierze działalności samych zakładów ubezpieczeń. Projektowane przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Ministrowie przyjmą ponadto stanowisko wobec senackiego projektu ustawy o opłatach abonamentowych. Jak informują autorzy nowych przepisów, zniosą one obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia.

W myśl nowych przepisów, zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie następowało automatycznie pierwszego dnia miesiąca po tym miesiącu, w którym dana osoba ukończyła 75. rok życia. Pocztowy operator wyznaczony (Poczta Polska), którego zadaniem jest pobieranie opłat i rejestrowanie odbiorników, będzie weryfikował osoby podlegające zwolnieniu z racji wieku w oparciu o dane z rejestru PESEL.

Projekt zakłada też zniesienie obowiązku przedstawiania dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia, przez wszystkie osoby do tego uprawnione. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów, wystarczające do zwolnienia będzie samo oświadczenie o spełnianiu warunków. Wzór takiego oświadczenia ma określić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.