Na to, czy zaatakuje nas kleszcz, mogą wpłynąć różne czynniki. Badanie czeskich naukowców pokazuje zależność między grupą krwi a częstotliwością ukąszeń przez kleszcze. Sprawdź, czy twoja grupa krwi jest bardziej preferowana przez te pajęczaki.

W sezonie letnim kleszcze są bardzo aktywne. W lesie, parkach, ogródkach działkowych, a nawet na trawnikach pod blokiem można się na nie natknąć. Pasożyty żywią się krwią zwierząt i ludzi, a także przenoszą patogeny wywołujące groźne choroby jak np. borelioza.

Która grupa krwi przyciąga kleszcze?

Kleszcze nie mają zmysłu wzroku, ale za to mają bardzo wyczulony węch oraz dotyk. Jak wynika z badań czeskich naukowców z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, jednym z czynników, który przyciąga kleszcze do ciała człowieka, jest grupa krwi.

Osoby z różnymi grupami krwi mają na powierzchni swoich czerwonych krwinek różne antygeny. Grupę krwi dziedziczymy po rodzicach. Można wyróżnić 4 grupy krwi: A, B, AB i 0. W Polsce najczęściej występuje grupa krwi A Rh+.

Kleszcze a grupa krwi: Badania naukowców

Badacze pod kierownictwem dr Aleny Žákovské przebadali 100 kleszczy z gatunku Ixodes ricinus. Zebrali je nad rzeką Rudą w okolicy Brna. Ten gatunek pajęczaków występuje w całej Europie, w tym w Polsce. Naukowcy sprawdzali preferencje kleszczy w stosunku do kropli krwi z każdej grupy – A, B, AB i 0. Krople krwi zostały umieszczone na płytkach Petriego, a następnie badacze obserwowali, które z nich są preferowane przez kleszcze.

Wyniki pokazały, że grupa krwi A najbardziej przyciąga kleszcze (36% kleszczy). Grupa krwi B przyciągnęła najmniej kleszczy (15%). Zgodnie z wynikami tego badania osoby, które mają grupę krwi A, są bardziej narażone na ukłucie kleszcza.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Brna ukazały się w Annals of Agricultural and Environmental Medicine. Badacze nie sprawdzali, czy układ Rh+ lub Rh- ma znaczenie w tej kwestii.

Co zrobić, jeśli masz grupę krwi lubianą przez kleszcze?

Osoby z grupą krwi A powinny skuteczniej chronić się przed kleszczami, by zminimalizować ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi, które są przenoszone przez te pasożyty.

Kleszcze będą aktywne jeszcze do późnej jesieni. Dlatego po powrocie ze spacerów w terenach, gdzie mogą wystąpić, powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze łatwo jest pomylić z pieprzykiem. Przed pożywieniem są wielkości główki od szpilki, a po napiciu się krwi mogą osiągnąć nawet 1 cm wielkości.

Ugryzienie kleszcza nie boli, dlatego tym bardziej należy dokładnie sprawdzić ciało. Osoby, które mają grupę krwi B, AB lub 0 są mniej narażone na ukłucie, jednak nie sprawia to, że powinni zrezygnować z ochrony przed kleszczami.