Pierwsze damy Polski i Ukrainy Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały we wtorek o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach - podała Kancelaria Prezydenta.

W spotkaniu online wzięli też udział ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta wskazano, że Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska zainicjowały projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami. W ramach współpracy łącznie osiemdziesięciu dziewięciu ukraińskich lekarzy oraz przedstawicieli personelu medycznego zostanie przeszkolonych w Polsce w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami.

Jak podaje KPRP, Kornhauser-Duda omówiła przebieg cyklu rozpoczętych w ubiegłym roku szkoleń realizowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

"Szkolenia zmierzają ku końcowi. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pomoże specjalistom z Ukrainy jeszcze lepiej dbać o życie i zdrowie pacjentów" – mówiła, cytowana w komunikacie, pierwsza dama.

Potrzeby personelu medycznego w Ukrainie

Jak wskazano, małżonka prezydenta kilkukrotnie miała okazję spotykać się z kursantami, by przedyskutować zakres potrzeb personelu medycznego w Ukrainie, zarówno w obszarze doskonalenia kompetencji, jak i wyposażenia placówek w niezbędny do pracy na terenach okupowanych sprzęt medyczny.

Ołena Zełenska - jak cytuje KPRP - podziękowała za współpracę i wyraziła radość, że przynosi ona realny efekt. "Nasi lekarze i felczerzy podkreślają wysoki poziom przygotowania kursów oraz rzetelność i otwartość polskich kolegów" – stwierdziła.

Standaryzacja w obszarze służby medycznej

W nawiązaniu do dążeń Ukrainy do standaryzacji w obszarze służby medycznej pierwsza dama Ukrainy wspomniała, że "polsko–ukraińska współpraca grup medycznych daje możliwość wypracowania wspólnych protokołów pracy, co na drodze Ukrainy do UE jest bardzo ważne".

KPRP przekazała, że pierwsze damy przedyskutowały szczegóły organizacji kolejnych kursów przeznaczonych dla specjalistów z zakresu rehabilitacji, stresu bojowego i psychotraumatologii. Zadeklarowały wolę współpracy także w dziedzinie wymiany doświadczeń między Ochotniczymi Strażami Pożarnymi.

"Jak zauważył minister Siewiera, jest to środowisko należące do najbardziej aktywnych w Polsce, którego zaangażowanie sprzyja ratowaniu ludzkiego życia, ale też aktywizacji obywatelskiej i podtrzymywaniu wspólnotowości w mniejszych miejscowościach. Pierwsza dama Ukrainy oświadczyła, że w Ukrainie rozpoczął się proces formowania podobnych struktur, które w naszym kraju funkcjonują od ponad stu lat, dlatego polskie doświadczenie w tej dziedzinie jest szczególnie cenne" - podkreślono w komunikacie.

Sytuacja ukraińskich sierot przebywających w Polsce

Podczas rozmowy małżonki prezydentów omówiły sytuację ukraińskich sierot przebywających w Polsce. "Agata Kornhauser–Duda zwróciła uwagę na różnice systemowe obowiązujące w obu krajach i poprosiła swoją rozmówczynię o orędownictwo w zakresie dostosowania norm opieki nad sierotami do standardów polskich i unijnych, zapewniając jednocześnie o wsparciu Komisji Europejskiej i Biura Zarządzania Kryzysowego UNICEF w Polsce w tym obszarze" - relacjonuje KPRP.

Ołena Zełenska poinformowała, że Ukrainie udało się odzyskać kilkaset dzieci uprowadzonych w głąb Rosji, jednak sytuacja jest nadal "krytyczna i niedopuszczalna". "Panie zgodziły się, że rozwiązanie problemu wymaga międzynarodowego wspólnotowego działania. Pierwsza dama Ukrainy podziękowała za inicjatywę, której celem ma być odnalezienie dzieci oraz ukaranie osób odpowiedzialnych. Przedsięwzięcie ma być realizowane pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen przy wsparciu agencji ONZ" - wskazała Kancelaria Prezydenta.(PAP)

reb/ godl/