Różnice zdań w Unii, czy przyjmowanie imigrantów ma być obowiązkowe dla wszystkich państw. Ta sprawa jest dyskutowana na szczycie w Brukseli.

Europejscy przywódcy rozmawiają o możliwościach rozwiązania problemu z napływem imigrantów z Afryki. Kraje Południa chcą, by ustalić obowiązkowe limity dla wszystkich państw. Podobno tego samego zdania są także Niemcy. Holandia z kolei podkreśla, że w sprawie przyjmowania imigrantów robi już wystarczająco dużo i sugeruje, że teraz inne kraje, na przykład ze Wschodu powinny wziąć też na siebie ciężar wsparcia.

Polska do tej pory żadnej deklaracji nie składała, ale nieoficjalnie wiadomo, że nie podoba jej się pomysł, by krajom członkowskim narzucać obowiązkowe przyjmowanie imigrantów u siebie.

Komisja Europejska deklaruje potrojenie funduszy na misję patrolową na Morzu Śródziemnym. Miesięcznie jej finansowanie miałoby wzrosnąć maksymalnie do 9 milionów euro. Poinformował o tym na szczycie szef Komisji Jean-Claude Juncker tłumacząc, że tyle pieniędzy może przeznaczyć z unijnego budżetu. Europejscy przywódcy mieli, według nieoficjalnych informacji, poprzeć tę propozycję. To będzie jednak tylko misja patrolowa, a nie poszukiwawczo-ratunkowa. Nieoficjalnie mówi się, że chodziło o to, by nie zachęcać uciekinierów z Afryki do wypływania w morze.