We Francji wchodzi w życie ustawa o możliwości administracyjnego zablokowania witryn internetowych propagujących terroryzm. Oficjalnie przyjęto ten dokument 4 lutego. To jeden ze środków wprowadzanych po styczniowych zamachach w Paryżu.

Na mocy nowego przepisu władze mają prawo zwrócić się do zarządzających stronami internetowymi o zablokowanie tych witryn, które gloryfikują fundamentalizm muzułmański i dżihad. Do tej pory było to możliwe tylko w wyniku skomplikowanej procedury prawnej. Przewidywała ona, że takie postepowanie było dopuszczalne tylko w wyniku decyzji sędziego, a na to często trzeba było długo czekać. Teraz zarządzający taką stroną ma obowiązek zablokowania witryny w ciągu doby.

Wszyscy internauci usiłujący na nią wejść są automatycznie kierowani na stronę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Lista witryn, które znalazły się pod specjalną kontrolą MSW, została sporządzona przez jednostkę do walki z terroryzmem w cyberprzestrzeni. Uaktualnienie tych danych ma się odbywać co kwartał. Sprawa blokowania części internetu wywołuje wiele kontrowersji, bo jest to balansowanie na linie między koniecznością ograniczenia dostępu do ideologii propagującej terroryzm i wolności słowa, a o obronę tej wartości chodzi w walce z islamizmem.