Apel Pamięci pod Pomnikiem Bohaterów Getta, zapalenie w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach Zagłady, symboliczny tramwaj na ulicach Warszawy oraz spektakl o Irenie Sendlerowej - w ten sposób stolica uczci X Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Uroczystości pod honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz rozpoczną się o 16.00 pod stołecznym Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad oraz organizacji społecznych i religijnych złożą wieńce pod pomnikiem. Odbędą się również uroczysty Apel Pamięci oraz modlitwa ekumeniczna przedstawicieli różnych wyznań i kościołów za tych, którzy zginęli w czasie Holokaustu. Przedstawiciele Fundacji Shalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. „Akcja ta wspierana jest w całej Polsce i nawołuje od oddania pamięci, chwili zadumy nad tym co się stało, aby więcej do tak strasznej zbrodni nie doszło” - mówi Izabela Teodorkiewicz z Fundacji Shalom.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu można uczcić również wirtualnie zapalając Światło Pamięci na stronach Fundacji Shalom na Facebooku. Już w południe na ulicach Warszawy pojawi się także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd ma symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Stołeczne obchody zakończy wieczorny spektakl "Mur" poświęcony postaci Ireny Sendlerowej, w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Żydowskim. Spektakl o bohaterskiej kobiecie, która uratowała z warszawskiego getta setki dzieci, składa się z epizodów, pozwalających zrozumieć ogrom podejmowanego przez nią ryzyka.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku.