"Celem Kremla jest militarne, polityczne i gospodarcze zniszczenie Ukrainy. Nie możemy na to pozwolić i nigdy nie pozwolimy" - dodała von der Leyen.

Poinformowała, że UE powoła zespół, który będzie koordynował działania na rzecz odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją. "Platforma ta będzie określała potrzeby inwestycyjne, kierowała środki finansów i koordynowała prace" - powiedziała.

"Zaangażujemy się w znaczący sposób w średnioterminową i długoterminową odbudowę (Ukrainy)" - dodała.

Reklama

Zapewniła też, że Unia Europejska chce, by Ukraina stała się członkiem Wspólnoty, na Europie spoczywa również szczególna odpowiedzialność za pomaganie jej. Podkreśliła, że wspieranie tego kraju leży też w "strategicznym interesie" Europy.

W konferencji w Lugano, która rozpoczęła się w poniedziałek, bierze udział około tysiąca delegatów, w tym blisko sto osób z Ukrainy.

Reprezentująca Wielką Brytanię minister spraw zagranicznych Liz Truss poinformowała, że jej kraj postanowił przeznaczyć 1,5 mld dol. na gwarancje dla kredytów międzynarodowych i około 100 mln funtów na wsparcie Ukrainy.

Truss zapowiedziała też, że następna konferencja na temat odbudowy Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii.

Konferencja w Lugano potrwa dwa dni. Biorą w niej udział delegacje z ponad 40 państw oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych. (PAP)

fit/ tebe/