Na unowocześnienie komend miał pójść nawet 1 mld zł. Skończyło się na niczym
Przed rokiem premier Donald Tusk zapowiadał standaryzację komend, która miała odmienić stare, obskurne siedziby policji w całym kraju w bardziej przyjazne dla interesantów i samych funkcjonariuszy. Na razie skończyło się na przyjęciu nowego logo policji, choć na program standaryzacji kolejni szefowie MSW Jacek Cichocki i Bartłomiej Sienkiewicz zapowiadali wydanie nawet 1 mld zł.

Ile spełnionych obietnic Tuska?

Tuż po małym expose premiera MSW ogłosiło konkurs na nowe logo, a także opracowanie przez architektów standardu, jaki miałyby odtąd spełniać nowe i remontowane posterunki. Logo zostało wybrane, ale do tej pory nie zdążyło nawet trafić na wszystkie radiowozy. Pytania o poważniejsze sukcesy programu, które przesłaliśmy urzędnikom resortu w poniedziałek rano, sprawiły im spory problem. Poprosiliśmy ich o wskazanie listy projektów zrealizowanych już w ramach programu standaryzacji albo choćby wskazanie liczby przetargów ogłoszonych na remonty i budowy.
„Przykładowe inwestycje w ramach tego programu to budowa nowej siedziby KPP w Tomaszowie Lubelskim, Opocznie, adaptacja budynku KMP Mysłowice, w Staszowie i Szczecinku” – brzmi odpowiedź biura prasowego MSW. Jednak – jak łatwo sprawdzić – np. inwestycja w siedzibie policji w Tomaszowie Lubelskim zaczęła się w 2011 r., czyli dwa lata przed startem programu standaryzacji. Podobnie jest z komendą w Opocznie, której początek budowy ogłaszał w lipcu 2012 r. komendant Marek Działoszyński.

Moja komenda w internecie

Bez pomocy MSW równie trudno odnaleźć rzeczywiste osiągnięcia teoretycznie priorytetowego programu. Namacalnym śladem jest specjalna strona internetowa MojaKomenda.pl. Ale jej lektura dostarcza głównie wiedzy o ideach, którymi kierował się rząd, ogłaszając start programu. „Celem jest stworzenie jednolitego standardu komend i komisariatów w całym kraju, w szczególności w części odwiedzanej przez obywateli. Program będzie realizowany w latach 2013–2015 przez KGP we współpracy z MSW” – napisali twórcy strony. Informacji o realizowanych remontach, a także budowach nowych siedzib, zgodnych z „ustandaryzowanym” projektem – brak.
– Proszę pytać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – usłyszeliśmy w policji, gdy zadaliśmy pytania o realizowane inwestycje. – Rząd z zapałem likwiduje posterunki policji w gminach. Tak się rozpędził, że teraz po cichu zlikwidował również swój głośny i priorytetowy program – komentuje poseł PiS Jerzy Polaczek z sejmowej komisji spraw wewnętrznych.