To może być kolejny krok na drodze do poznania pełniej listy nazwisk z katyńskiej listy białoruskiej. Tak historyk, profesor Wojciech Materski ocenia opublikowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia nazwiska, które prawdopodobnie znajdowały się na tak zwanej białoruskiej liście katyńskiej.

Organizacja twierdzi, że z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, zidentyfikowano 98 nazwisk. Spis można znaleźć na stronie internetowej www.cprdip.pl.

Profesor Materski w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową tłumaczy, że opublikowane nazwiska mogą pomóc w trudnym procesie ustalania pozostałych osób z zamordowanych przez NKWD na zachodniej Białorusi. Na podstawie tych ustalonych nazwisk można szukać na innych listach, na przykład z terenowych więzień białoruskich, więźniów deportowanych do więzienia centralnego w Mińsku.

Historyk wyjaśnia, że te nazwiska to w pewnym sensie 98 tropów - jednak odnalezienie kolejnych nazwisk będzie niezwykle żmudnym procesem. Na razie ustalono zaledwie 98 nazwisk spośród 3 tysięcy 870. Zarazem jednak, zdaniem naukowca, rozpoczęły się działania, które pozwolą rodzinom otrzymać informacje o losach ich najbliższych.

Profesor Materski liczy na to, że takie działania jak odnalezienie 98 nazwisk, zmobilizują Rosjan do podjęcia wysiłków na rzecz odnalezienia i ujawnienia katyńskiej listy białoruskiej. Jak wyjaśnia historyk, jest to obecnie najistotniejszy dokument związanym ze zbrodnią katyńską, a którego wciąż nie mamy.

Lista opublikowanych nazwisk powstała w wyniku porównania listy polskich obywateli zaginionych w 1939 i 1940 roku na obszarze północno-wschodnich województw II Rzeczpospolitej z wykazem osób figurujących na liście konwojowej wojsk NKWD, przewożonych do więzienia w Mińsku.

Białoruska lista katyńska, obejmuje 3870 polskich obywateli z liczby około 22 tysięcy wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej. Zostali oni aresztowani przez NKWD we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Następnie z rozkazu Stalina, ta grupa została zamordowana w kwietniu 1940 roku prawdopodobnie w więzieniu NKWD w Mińsku. Przypuszczalnie miejscem pogrzebania Polaków są Kuropaty pod Mińskiem .