Opozycja zapowiada powakacyjną ofensywę. PiS w tym tygodniu przedstawi opozycyjne "expose"; Ruch Palikota szykuje kongres gospodarczy, SLD - projekty walki z bezrobociem i reformy edukacji, a Solidarna Polska - rozwiązania dla rodzin i przedsiębiorców.

Opozycja przygotowuje się do nowego sezonu politycznego - w środę początek pierwszego po niemalże miesięcznej przerwie posiedzenia Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska zamierzają przedstawić w najbliższym czasie swoje propozycje dla Polaków.

PiS - jak zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami rzecznik partii Adam Hofman - pod koniec tego tygodnia zaprezentuje swoją wizję państwa w formie opozycyjnego "expose". Polityk podkreślił, że chodzi o to, by pokazać Polakom, że jego ugrupowanie jest przygotowane do przejęcia władzy. Formacja ma przedstawić konkretne projekty ustaw dotyczące najważniejszych dziedzin życia.

O konkretach jesiennej ofensywy PiS mówił w poniedziałek w Szczecinie jeden z liderów PiS Joachim Brudziński. Wśród nich wymienił: zmiany w szkolnictwie, uporządkowanie finansów publicznych i nowe rozwiązania podatkowe oraz poprawę stanu wojska i policji.

Z kolei Ruch Palikota skupi się po wakacjach na przedsiębiorczości. W październiku w Krakowie ma odbyć się kongres gospodarczy partii. Jak poinformował PAP poseł Ruchu Łukasz Gibała, zaprezentowany zostanie na nim pakiet ok. 30 ustaw dotyczących głównie małych i średnich przedsiębiorców. "Chodzi o rozwiązania wspierające mały i średni biznes. Będzie tam na przykład pomysł +firmy na próbę+, czyli pomysł aby ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą przez trzy miesiące, był zwolniony ze wszystkich zobowiązań i podatków i potem aby zdecydował, czy mu się spodobało, czy to ma sens" - powiedział Gibała.

Ruch chce też zaproponować rozszerzenie "metody kasowej VAT". Chodzi o to, by firmy były zobowiązane do zapłaty tego podatku dopiero wtedy, gdy dostaną zapłatę. "Teraz jest często tak, że: ja wystawiam fakturę, mój kontrahent jest mi winny 10 tys. i mi tego nie płaci, ale od tych 10 tys. ja i tak muszę odprowadzić państwu VAT. (...) Tak naprawdę płacę za pieniądze, których nie dostałem, co jest absurdalne" - tłumaczył poseł Ruchu.

Z kolei SLD na nowy sezon polityczny przygotowuje projekt reformy edukacji. Chodzi m.in. o likwidację gimnazjów i wydłużenie nauki w szkołach podstawowych, a także wzmocnienie kształcenia zawodowego.

Plan działalności Sojuszu do końca tego roku ma zostać omówiony w tym tygodniu na posiedzeniach: zarządu partii i klubu - poinformował PAP rzecznik partii Dariusz Joński.

Ugrupowanie pracuje też nad projektem nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Niemalże połowę przepisów obecnie obowiązującej ustawy zakwestionował w lipcu Trybunał Konstytucyjny. Przez ostatnich kilka tygodni politycy Sojuszu w sprawie nowych rozwiązań konsultowali się ze środowiskiem działkowców. Projekt nowej ustawy ma powstać m.in. przy współpracy z PZD.

Sojusz w najbliższym czasie zajmie się również ustawami dotyczącymi walki z bezrobociem. "Pracujemy nad ustawami dotyczącymi rynku pracy, ponieważ naszym zdaniem druga fala kryzysu już dotarła do Polski. Chcielibyśmy wypracować więc takie mechanizmy, które by zachęciły pracodawców do zatrudnienia bezrobotnych. Uważamy, że są na to pieniądze - 6 miliardów złotych w Funduszu Pracy" - zaznaczył Joński.

Propozycje Sojuszu dot. zmian w Prawie pracy mają z kolei zmierzać w kierunku ograniczenia zatrudnienia na tzw. umowy śmieciowe - czyli umowy o dzieło i umowy zlecenie.

Sojusz planuje ponadto "ofensywę samorządową". Chce na półmetku kadencji obecnych władz terytorialnych przyjrzeć się ich funkcjonowaniu i zaproponować ewentualne zmiany prawne dotyczące samorządu terytorialnego.

Solidarna Polska w ramach jesiennej ofensywy chce przedstawić rozwiązania dla przedsiębiorców i rodzin. "Planujemy zaprezentować pomysły pomocy młodym ludziom, którzy marzą o własnej firmie" - poinformował PAP rzecznik ugrupowania Patryk Jaki.

SP zapowiada przygotowanie projektów ustaw, które ograniczą różnego rodzaju kontrole gnębiące przedsiębiorców, a z drugiej strony pomogą w zatrudnianiu nowych ludzi.

Wśród pomysłów SP dla polskiej rodziny są np. łatwe kredyty mieszkaniowe dla młodych małżeństw, wydłużenie urlopów macierzyńskich, darmowe żłobki i przedszkola. "Dziś przełamanie impasu demograficznego to polska racja stanu" - podkreśla Jaki.

Ponadto liderzy Solidarnej Polski do końca roku chcą odwiedzić wszystkie województwa, by osobiście spotykać się z ludźmi.