Rosyjski miliarder Wiktor Vekselberg, do którego m.in. należy część udziałów w rosyjskim joint venture z brytyjskim koncernem BP, wygrał w sądzie sprawę przeciwko domowi aukcyjnemu Christie o zwrot 1,7 mln funtów za obraz rosyjskiego malarza Borysa Kustodiewa, który okazał się fałszywy.

Sędzia Guy Newey z Londynu orzekł, że obraz jest “pracą kogoś innego niż Kustodiew i należąca do Vekselberga firma Aurora Fine Arts Investments ma prawo do zwrotu obrazu „i odzyskania wpłaconych pieniędzy”.

Rzecznik Vekselberga powiedział agencji Bloomberg, że firma Aurora wyraża ubolewanie z tego powodu, że musiała pozwać Christie do sądu. Jak zaznaczył, ekspert z rosyjskiego muzeum potwierdził, że praca nie wyszła spod ręki Kustodiewa.

Majątek Vekselberga, prezesa Renova Group, jest szacowany na 14 mld dolarów. W marcu ustąpił on ze stanowisko prezesa United Co. Rusal, największego na świecie producenta aluminium, z powodu konfliktu z innym współzałożycielem, Olegiem Deripaską. Veksleberg odmówił m.in. sprzedaży udziału Rusala w kombinacie Norilsk Nickel.

Christie podtrzymało swoją opinię, ze obraz należy do Kustodieva, jednego z wiodących rosyjskich malarzy z początku XX. Aurora po raz pierwszy w listopadzie 2006 roku zasygnalizowała Christie swoje wątpliwości dotyczące autentyczności pracy. Obraz zatytułowany „Odaliska” został kupiony w 2005 roku na aukcji za 1,7 mln funtów przy cenie wywoławczej 180-200 tys. funtów.