Rząd dostrzega problemy i specyfikę mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych - zapewnił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na spotkaniu z ich przedstawicielami. MAC informuje, że zostaną powołane grupy robocze, które zajmą się projektem dot. Funduszu Kościelnego.

Boni przedstawił w piątek przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. W czwartek rozmawiał o tym z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Minister poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie w ciągu 30 dni tych założeń.

Szerokie konsultacje

W piątkowym spotkaniu z szefem MAC uczestniczyli m.in. przedstawiciele Autokefalicznego Kościoła prawosławnego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła ewangelicko-reformowanego, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Muzułmańskiego Związku Religijnego oraz buddystów, a także reprezentanci mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.

MAC poinformował w komunikacie wydanym po tym spotkaniu, że konieczna jest dyskusja nad modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Według resortu warto porównać modele finansowania Kościołów w innych krajach. "Trzeba dyskutować o sprawach kluczowych, ale konieczne jest także, aby zobaczyć, jak likwidacja Funduszu Kościelnego wpłynie na sytuacje dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych" - napisano w komunikacie.

Resort podkreśla, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego powołane zostaną mniejsze grupy robocze, które wypracują stanowiska w kluczowych sprawach. Zdaniem Boniego ważną sprawą jest uwzględnienie specyfiki mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.

Część kompleksowej zmiany

Podczas spotkania Boni zapewnił przedstawicieli Kościołów, że rząd zamierza nadal kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej oraz usprawnić jej działanie. Komisja ta zajmuje się sprawami związanymi ze zwrotem majątków.

MAC podkreśla, że zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego są jednym z elementów kompleksowej reformy systemu emerytalnego. Jej celem jest usamodzielnienie Kościołów i innych związków wyznaniowych w płaceniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Z komunikatu MAC wynika, że płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży - katechetów) odbywałoby się w taki sam sposób jak obecnie. Możliwość odliczenia 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe nie zmieniałaby dotychczasowego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego.

Rząd proponuje aby osoby starsze i pobierające emerytury mogły deklarować 0,3 proc. podatku za pośrednictwem ZUS i KRUS.

Zgodnie z propozycjami rządu prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.