O przyszłym modelu prokuratury wojskowej oraz kandydaturze płk. Jerzego Artymiaka na stanowisko naczelnego prokuratora wojskowego rozmawiali we wtorek rano szef MON Tomasz Siemoniak i prokurator generalny Andrzej Seremet. Rozmowa trwała ponad godzinę.

Jeszcze we wtorek Siemoniak spotka się z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

"Przez ostatnie dni toczy się dyskusja nad nowym modelem prokuratury wojskowej. To było też przedmiotem dzisiejszego spotkania" - powiedział dziennikarzom rzecznik MON Jacek Sońta. Dodał, że Siemoniak i Seremet rozmawiali też o kandydacie na stanowisko szefa NPW płk. Artymiaku.

Rzecznik MON powtórzył zapewnienie, że decyzję ws. tej kandydatury resort podejmie do końca tygodnia. Zastrzegł, że minister obrony nie chce podejmować tej decyzji pod presją. "Jest to decyzja na lata" - podkreślił.

Dodał, że niewykluczone jest jeszcze jedno spotkania ministra obrony z płk. Artymiakiem. Siemoniak rozmawiał już z nim w poniedziałek.

Było to już drugie w ostatnim czasie spotkanie szefa MON i prokuratora generalnego. Poprzednia rozmowa, 16 stycznia, miała miejsce, jeszcze zanim Seremet wysłał do MON wniosek dotyczący nominacji na nowego szefa NPW. Również wówczas MON informował, że Seremet i Siemoniak rozmawiali o przyszłym modelu prokuratury wojskowej. Poinformowano też, że podczas rozmowy "poruszano kwestie personalne".

Dwa dni później, w minioną środę, do MON trafił wniosek Seremeta o powołanie Artymiaka na miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego. Zgodnie z prawem, szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

Powodem wniosku o odwołanie Parulskiego i powołanie Artymiaka była, jak poinformowała Prokuratura Generalna, "publiczna i spektakularna" krytyka Parulskiego wobec Seremeta, co prokurator generalny uznaje za sytuację "nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura". Kwestie związane z ewentualnym odwołaniem Parulskiego pojawiły się po wydarzeniach 9 stycznia w Poznaniu, gdy postrzelił się prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył.

W poniedziałek kwestią sytuacji w prokuraturze, na wniosek prezydenta, zajęła się Krajowa Rada Prokuratury. W uchwale wydanej po prawie 10-godzinnej dyskusji Rada wskazała na potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze. Oceniła też, że nie ma konfliktu pomiędzy prokuratorami cywilnymi i wojskowymi.