Ponad dwie trzecie Polaków (68 proc.) dobrze ocenia działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a tylko co szósty badany (16 proc.) ma przeciwne zdanie na ten temat - wynika z listopadowego sondażu CBOS przekazanego w środę PAP.

CBOS zauważa, że oceny działalności Komorowskiego poprawiają się systematycznie od czasu jego wyboru na najwyższy urząd w państwie. Listopad - podaje CBOS - przyniósł kolejną, choć tym razem nieznaczną poprawę. W porównaniu z poprzednim miesiącem nieco wzrósł odsetek badanych uważających, że prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki (o 2 punkty), jednocześnie w takim samym stopniu ubyło niezadowolonych z pracy głowy państwa.

Z działalności Komorowskiego powszechnie zadowoleni są sympatycy PO (93 proc.), a także zdecydowana większość zwolenników SLD (84 proc.), PSL (81 proc.) i Ruchu Palikota (73 proc.). Przychylnie o funkcjonowaniu urzędu prezydenta wypowiada się również ponad połowa osób niezamierzających brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych (58 proc.).

Sondaż pokazuje, że najbardziej krytyczni w ocenie działalności Komorowskiego są potencjalni wyborcy PiS, choć i wśród nich zadowolenie przeważa nad niezadowoleniem (odpowiednio: 45 proc. i 39 proc.).

Oceny badanych, którzy głosowali na Jarosława Kaczyńskiego, są niemal takie same jak wśród potencjalnych wyborców PiS

Badani, którzy w II turze wyborów prezydenckich poparli Komorowskiego, w zdecydowanej większości są zadowoleni ze sposobu, w jaki sprawuje on urząd prezydenta (86 proc.). Tylko co siedemnasty (6 proc.) jest rozczarowany działalnością tego urzędu.

Według sondażu, oceny badanych, którzy głosowali na Jarosława Kaczyńskiego, są niemal takie same jak wśród potencjalnych wyborców PiS (45 proc. opinii pozytywnych i 38 proc. negatywnych). Trzy piąte tych, którzy nie wzięli udziału w II turze wyborów prezydenckich (61 proc.), dobrze ocenia prezydenturę Komorowskiego.

W grupach społeczno-demograficznych najbardziej krytycznie o funkcjonowaniu najwyższego urzędu w państwie wypowiadają się osoby młode - od 18 do 24 roku życia (24 proc.), badani określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe (24 proc.) oraz źle oceniający własne warunki materialne (23 proc.)

Badanie przeprowadzono w dniach 4-13 listopada 2011 roku na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.