"To niepowetowana strata" - powiedział Wozniak o swoim przyjacielu ze szkoły średniej. "Moim zdaniem to, że ludzie tak bardzo kochają produkty, w których tworzenie był tak zaangażowany, oznacza, iż (Jobs) ożywił świat" - powiedział Wozniak w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press.

Wozniak ostatnio widział Jobsa około trzech miesięcy temu, krótko po tym, gdy pojawił się on podczas wprowadzenia darmowej usługi gromadzenia danych w internecie, iCloud. Wozniak ocenił, że Jobs wyglądał wtedy na chorego i słabego.

Od 2004 roku Jobs walczył z rakiem, a w 2009 przeszedł przeszczep wątroby. Wcześniej wycofał się na pół roku z bieżącego kierowania Apple z powodu choroby. Od stycznia bieżącego roku przebywał na bezterminowym zwolnieniu lekarskim, a w sierpniu zrezygnował z kierowania firmą, obejmując przewodnictwo rady zarządzającej. Zmarł 5 października w wieku 56 lat.

"Sądzę, że fakt, iż produkty Apple były wyjątkowe to zasługa głównie jego osoby; Jobs zostawił po sobie spuściznę"

61-letni Wozniak powiedział, że Jobs był dobrym mężem i ojcem oraz świetnym biznesmenem, który dbał o szczegóły i rozumiał korzyści płynące z technologii. Najsłynniejsze produkty jego firmy - Mac, iPod, iPhone, iPad - zrewolucjonizowały nie tylko przemysł informatyczny, ale także telefonii komórkowej i muzyczny - podkreśla agencja AP.

W przypadków produktów Apple Jobs miał lepszą intuicję niż inni - ocenił Wozniak. "Jobs miał reputację silnego lidera i osoby porywczej. Ale dla mnie był zawsze bardzo życzliwy, był dobrym przyjacielem" - powiedział Wozniak, który podczas wywiadu ocierał łzy.

W 1985 roku rada zarządzająca Apple'a usunęła Jobsa z firmy, której był współzałożycielem. Według Wozniaka, Jobs powiedział mu wtedy, że ma przeczucie, iż nie dożyje 40 lat. Dlatego "był skoncentrowany na tym, żeby niektóre rzeczy zrobić szybko" - wskazał Wozniak.

"Sądzę, że fakt, iż produkty Apple były wyjątkowe to zasługa głównie jego osoby; Jobs zostawił po sobie spuściznę" - dodał Wozniak i wyraził nadzieję, że pomimo śmierci Jobsa firma będzie nadal odnosić sukcesy.