PKW w środę rozpatrzy m.in. odwołania Anny Kalaty i Marka Króla - kandydatów Obywateli do Senatu - od decyzji okręgowych komisji, które odmówiły im rejestracji. Według nieoficjalnych informacji PAP, komisja ma też zająć stanowisko wobec skargi KWW Nowego Ekranu do prokuratury.

Jak dowiedziała się PAP w PKW, Komisja na środowym posiedzeniu ma zająć się odwołaniami komitetów wyborczych od decyzji okręgowych komisji, które odmówiły rejestracji niektórych kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Na decyzję PKW czekają m.in. Anna Kalata i Marek Król - kandydaci komitetu wyborczego Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu - którym okręgowa komisja wyborcza zakwestionowała załączone podpisy poparcia. Według Kodeksu wyborczego, zgłoszeniu kandydata na senatora powinno towarzyszyć co najmniej 2 tys. podpisów.

Kalata w odwołaniu wskazywała, że okręgowa komisja bezpodstawnie zakwestionowała niektóre podpisy (w sumie ok. 500) oraz błędnie je zliczyła, nie dając przy tym możliwości w pełni zapoznania się ze wszystkimi wadami.

W jej ocenie "takie postępowanie całkowicie wypacza zasady demokratycznego państwa prawa i godzi w podstawowe zasady konstytucyjne". W opinii Kalaty "bez komentarza należy pozostawić warunki czasowe i intelektualne, jakie stworzono do sporządzenia odwołania od decyzji komisji". Kalata relacjonowała, że okręgowa komisja dała jej tylko godzinę na przejrzenie zakwestionowanych podpisów.

W podobnej sytuacji jak Kalata jest inny kandydat OdS Marek Król. Jemu komisja nie uznała ponad 600 podpisów.

PKW na środowym posiedzeniu ma zająć także stanowisko ws. zawiadomienia KWW Obywatelskich List Wyborczych Nowego Ekranu o możliwości popełnienia przestępstwa przez Komisję. We wtorek takie zawiadomienie zostało złożone m.in. do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Komitet złożył także wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ogłoszenie nowego terminu wyborów.

Chodzi o to, że na początku września Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę KWW Nowego Ekranu na odmowę rejestracji tego komitetu przez PKW. 23 sierpnia PKW odmówiła rejestracji tego komitetu z powodu braku - w jej opinii - wymaganej liczby podpisów. Komitet złożył skargę do Sądu Najwyższego na decyzję Komisji, a ten uznał ją za zasadną.

PKW uznała postanowienie SN i uchwaliła, że "komitet ten jest uprawniony do zbierania podpisów poparcia wyborców dla list kandydatów na posłów i kandydatów na senatora oraz zgłoszenia list kandydatów na posłów i kandydatów na senatora w terminie do dnia 7 września 2011 r. do godz. 24.00".

Według pełnomocnika komitetu Nowego Ekranu Pawła Pietkuna, PKW wyznaczając dodatkowy termin na rejestrację list wykroczyła poza swoje kompetencje, co jest niezgodne z Kodeksem wyborczym.

Ponadto, w ocenie przedstawicieli Nowego Ekranu, przewodniczący PKW Stefan Jaworski złamał konstytucyjną "zasadę równości wyborów, podważając zaufanie do państwa prawa, na szkodę wyborców i w sposób mający wpływ na głosowanie".

"Przekroczenie uprawnień przez członków PKW ma bezprecedensowy charakter. Zostało dokonane przez profesjonalistów - zawodowych prawników. Narusza fundamentalną ustrojową zasadę podziału władz. Godzi w zasadę legalizmu w najważniejszym w demokracji procesie wyłaniania przedstawicieli narodu do władzy ustawodawczej" - czytamy w zawiadomieniu KWW Nowego Ekranu do Prokuratora Generalnego.

Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelskich List Wyborczych Nowego Ekranu to inicjatywa związana z serwisem nowyekran.pl, skupiającym blogerów politycznych.