Jak informuje IMGW, w wyniku prognozowanych na najbliższą dobę opadów deszczu, na dopływach Wisły w woj. małopolskim może wzrosnąć poziom wody, miejscami przekraczaczając stany ostrzegawcze.

W wyniku spływu wód opadowych w zlewni Dunajca i Ropy spodziewany jest wzrost poziomu wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Białej Tarnowskiej powyżej stanów alarmowych.

Na Wiśle poniżej ujścia Dunajca, w wyniku zwiększonego odpływu ze zbiornika Czchów oraz przemieszczania się wody w korycie, możliwy jest wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Małopolskie: Po burzach lokalne podtopienia i uszkodzenia budynków

Lokalne podtopienia i uszkodzenia budynków to efekt burz, które przeszły nad Małopolską wieczorem i w nocy ze środy na czwartek.

W gminie Bobowa obowiązuje alarm powodziowy, w pięciu innych gminach i powiatach pogotowie przeciwpowodziowe - poinformowała PAP Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody.

Nawałnica uszkodziła w Małopolsce 23 budynki. Najbardziej ucierpiała miejscowość Graboszyce (gm. Zator, pow. oświęcimski), gdzie silny wiatr zrywał dachy z domów. W powiecie wadowickim w gminie Wieprz uszkodzone zostały trzy budynki, a w powiecie suskim w gminie Stryszawa dwa budynki.

W gminie Ciężkowice zamknięta jest droga wojewódzka na odcinku Zaborowice - Bruśnik, a w gminie Gromnik ponownie zamknięto drogę gminną wzdłuż rzeki Białej przy moście na Golance. Z powodu wysokiego poziomu wody w Dunajcu zawieszone zostały do odwołania kursy promów w miejscowościach Otfinów i Siedliszowice.

Stany alarmowe przekraczają rzeki Biała w Ciężkowicach i Ropa w Klęczanach. Powyżej stanów ostrzegawczych są rzeki Dunajec w Nowym Sączu, Czchowie i Żabnie oraz Biała w Grybowie i Koszycach Wielkich.

Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Tarnowie i całym powiecie tarnowskim, w powiecie brzeskim, gminach Korzenna i Muszyna.

Usunięte zostały już wszystkie awarie energetyczne - w środę po południu w woj. małopolskim bez prądu było kilka tysięcy osób.

Meteorolodzy przewidują w czwartek opady deszczu, które na południu Małopolski mogą być silne.

IMGW: wzrosty stanów wód na dopływach Odry

Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w wyniku intensywnych opadów deszczu w woj. lubuskim i wielkopolskim nastąpi wzrost poziomów wód na dopływach Odry. Lokalnie przekroczone zostaną stany alarmowe.

Instytut przewiduje, że stany alarmowe zostaną przekroczone w zlewniach Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej, gdzie wezbrania mogą mieć charakter gwałtowny.

Dolnośląskie: Po opadach wezbrały rzeki; przekroczone stany alarmowe

Po intensywnych opadach wzrasta poziom wód w dolnośląskich rzekach. W czwartek stany alarmowe zostały przekroczone na pięciu wodowskazach, m.in. na Nysie Łużyckiej, Witce i Miedziance, zaś ostrzegawcze na dziewięciu.

Jak poinformował w czwartek PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, stany alarmowe przekroczone są na Nysie Łużyckiej w dwóch miejscach - w Porajowie i Sieniawce. "Powyżej stanów alarmowych płyną również wody rzek Kamienica, Miedzianka oraz Witka" - powiedział dyżurny.

Miedzianka i Witka to rzeki, które w sierpniu zeszłego roku zalały Bogatynię i miejscowości położone w jej okolicy.

W dziewięciu miejscach w regionie rzeki płyną powyżej stanów ostrzegawczych. Taka sytuacja panuje na m.in. Bobrze w Jeleniej Górze, Kwisie w Mirsku oraz na rzekach Łomnica, Pełcznica i Czarny Potok.

Na razie w regionie nie odnotowano poważniejszych podtopień spowodowanych opadami deszczu. Na Dolnym Śląsku ma padać w czwartek przez cały dzień.