Przewiduję, że tegoroczne wybory parlamentarne będą dwudniowe - powiedział w niedzielę przebywający z wizytą w Odessie szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

Jednocześnie Michałowski podkreślił, że ostateczna decyzja czy wybory będą jedno-, czy dwudniowe zależy od prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Mogę powiedzieć tylko, co przewiduję: że wybory będą dwudniowe, a co będzie - zobaczymy" - powiedział dziennikarzom.

Michałowski zaznaczył, że rozmawiał na temat przeprowadzenia dwudniowych wyborów m.in. z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Dodał, że część z nich zwracała uwagę, jak istotne jest, aby coraz więcej osób brało udział w wyborach.

W opinii szefa Kancelarii Prezydenta dwudniowe wybory "dają gwarancję, a w każdym razie zwiększają prawdopodobieństwo", że więcej Polaków weźmie udział w głosowaniu.

Reklama

W połowie stycznia prezydent Bronisław Komorowski podpisał kodeks wyborczy, który przewiduje m.in. możliwość dwudniowego głosowania.

Komorowski na początku marca spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, w tym z organizatorami kampanii profrekwencyjnych.

"Pan prezydent stoi na stanowisku, że nie ma żadnych przeszkód natury konstytucyjnej, jeśli chodzi o organizację dwudniowych wyborów. Niemniej jednak bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, na ile te dwudniowe wybory podniosą frekwencję wyborczą" - mówiła po spotkaniu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Poinformowała, że decyzję o zarządzeniu wyborów prezydent podejmie między 1 a 7 sierpnia.

Michałowski przebywa Odessie w związku z obchodami 70. rocznicy śmieci gen. Mariusza Zaruskiego - legionisty, pioniera polskiego żeglarstwa i taternika, który studiował w tym mieście.